Två toppnamn backar i SOK
Sveriges Olympiska Kommitté förändras till stora delar. Både Gunilla Lindberg och Peter Reinebo lämnar sina poster efter 53 respektive 30 år. Jakten är inledd på en ny generalsekreterare efter Reinebo som fortsätter inom SOK som ansvarig för de sportsliga frågorna och truppchef för spelen i Paris 2024, varefter han avslutar sin anställning. Gunilla Lindberg får en delvis ny tjänst.
- Angående jobbet som generalsekreterare söker vi en ledare som är redo att ta sig an den unika möjligheten att leda, driva och utveckla svensk idrott med sikte på världsklass, säger SOK:s ordförande Mats Årjes.
Målet att ta 20 OS-medaljer
I arbetsbeskrivningen ingår också att leda svensk toppidrott till nya framgångar i Olympiska Spel med målet att erövra 20 medaljer, varav minst fem guld, under vinter-OS 2026 och sommar-OS 2028.
Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) är en ideell organisation och består av de idrottsförbund som finns på det olympiska programmet. Organisationens främsta uppgift är ett förbereda och leda det svenska deltagandet i OS med sikte på konkurrenskraftiga trupper.
SOK arbetar via stödprogrammet Topp och Talang med prestationsutveckling och stöd till aktivas och idrottsförbunds satsningar mot världstopp. Sverige ska vara en framgångsrik idrottsnation med medaljkapacitet i många idrotter.
- En generalsekreterare för SOK ska ansvara för den operativa verksamheten inom organisationen. Vi söker en person som målinriktat ska bygga en vinnarkultur för att Sverige ska vara en framgångsrik idrottsnation med medaljkapacitet i många idrotter, säger Mats Årjes.
Gunilla kvar i styrelsen
Gunilla Lindberg kommer att få en ny titel som Senior Advisor International Affairs på SOK.
- Gunilla har de senaste åren haft sin huvudsakliga anställning som Generalsekreterare för den internationella olympiska organisationen ANOK, där alla världens 206 olympiska kommittéer är medlemmar. Hon har parallellt med det jobbat som Generalsekreterare för SOK och då med huvudansvar för internationella frågor. Gunillas internationella erfarenhet och tyngd inom den olympiska rörelsen är ovärderlig. Hennes kunskap kommer att finnas kvar inom SOK och som IOK-ledamot har hon även en plats i SOK:s styrelse, säger Mats Årjes.
Peter Reinebo kommer att fortsätta inom SOK som ansvarig för de sportsliga frågorna och truppchef för spelen i Paris 2024, varefter han avslutar sin anställning efter 30 år.
- Peter är en fantastisk representant för den olympiska rörelsen i Sverige. Han har guidat Sverige till två av de mest framgångsrika vinterspelen genom tiderna. Nu får han ännu mer tid att fokusera på det sportsliga uppdraget över OS i Paris, säger Mats Årjes.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Den ekonomiska bilden av Dam-EM 2025 klarnar allt mera.
Via flera fans och besökare vid arenorna har omsättningen ökat avsevärt. Nu avslöjas att 600 000 biljetter är sålda och att de förväntade intäkterna väntas uppgå till inte mindre än 128 miljoner euro och därmed budgeteras prispengarna till 41 miljoner euro. Det står också klart att Dam 2025 redan överträffar alla tidigare arrangemang.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Svensk Hockey-TV har haft sitt mest framgångsrika år hittills under säsongen 2024/2025. Plattformen, som sänder hockey från hela Sverige – från cuper och ungdomsserier till elitnivå – har vuxit kraftigt i både räckvidd och användning. Med över 300 ishallar utrustade med automatiserade och AI-styrda kamerasystem, 2,5 miljoner unika tittare och mer än 7 miljoner strömstarter, har Svensk Hockey-TV blivit en del av den svenska hockeypublikens vardag.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.