Alla ville gratulera en salig mästare

760 000 kr, en guldmedalj – och statusen som legend med två VM-titlar och  därtill betraktad som oövervinnlige. Han har ett stort självförtroende inför den kommande finalen i Champions League, där han kan berika sig med ytterligare drygt 300 000 kr.

Hösten 2019 var lika succéfyld. På sex tävlingar, även då VM och Diamond League drog han in 1 430 000 kronor. Sedan tillkom andra tävlingspremier, startpengar och sponsorkontrakt.

Något liknande sker nu.

Många ville jubla med Daniel Ståhl. Och han fick många kramar. Foto: Jessica Gow, TT

Internationella friidrottsförbundet (World Athletics) belönar alla VM-segrare med 70 000 dollar, vilket motsvarar 766 500 kronor.

Den totala prispotten vid årets VM är på drygt 93 miljoner kronor, samma nivå som fjolårets VM.

Ståhl är en gigant och 2023 blir lika fantastiskt. Diamond League är rena guldgruvan för honom.

Redan före VM hade han tjänat en kvarts miljon på sina tre tävlingar i Diamond League, en seger och två andraplatser, uppger DN.

Och då har han ändå kvar Diamond League-finalen i Eugene.

Där belönas en seger med 330 000 kronor, tre gånger så mycket betalt som i en vanlig tävling!

Först ska han göra en avstickare till Estland och därefter gäller Finnkampen i början på september. 

Till saken hör att diskus förlorade status 2020 och uteslöts från Diamond League , men återkom 2022. Daniel var förstås tacksam. Nu är han på väg att bli mångmiljonär tack vare sin sällsynta konst!

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.

  Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen