Efter succén var Glenn given för en fortsättning

Efter fyra mästerskap som förbundskapten för herrlandslaget har Glenn Solberg  skrivit på ett nytt avtal som sträcker sig till sommaren 2026. Det kan innebära totalt åtta år som ansvarig.

– Jag är oerhört glad och stolt över att få fortsätta att arbeta med ett av världens bästa landslag.

Norrmannen Glenn Solberg och svenska elitspelare blev en bra kombination och nu fortdätter han som ytterst ansvarig.

I mars bestämde sig Tomas Axnér för att fortsätta att leda det svenska damlandslaget till sommaren 2026 – i dag står det klart att Glenn Solberg gör detsamma med herrlandslaget. 

Redan i mars 2019 kommunicerades det att Solberg skulle ersätta Kristján Andrésson, men lagom till att han tog över i mars 2020 slog covid-19 till och Solbergs första officiella samling dröjde till november 2020. I januari 2021 reste sedan landslaget till VM i Egypten efter förberedelser som var allt annat än optimala på grund av isolation och inställda matcher.

Strålande facit

Solbergs facit hade inte kunnat vara så mycket bättre! 

Mästerskapet blev en succé med den första svenska VM-finalen på 20 år, sex veckor senare säkrades biljetten till den ett år försenade OS-turneringen där det blev en svensk femteplats. I januari förra året bar det hela vägen fram till EM-guldet efter gastkramande insatser längs vägen och under hemma-VM tidigare i år blev det en ny semifinalplats. 

Solbergs nuvarande kontrakt skulle löpa ut efter OS nästa år, men det nya avtalet innebär att han också kommer att leda Sverige i VM 2025, om Sverige tar sig dit, samt EM 2026 som avgörs i Sverige, Danmark och Norge.

– Resultatutvecklingen har varit oerhört bra och Sverige har stabiliserats i världstoppen. Såväl spelarna och laget har tagit nya kliv och vi tror att de kommer att göra det ytterligare under Glenns ledning. Kontinuiteten är viktigt och vi får möjlighet att bygga vidare på det som är bra, såväl för herrlandslaget som utvecklingen inom svensk landslagshandbolls i helhet, vilket vi är väldigt glada för, säger Hanna Fogelström, landslagschef på Svenska Handbollförbundet. 

Totalt har Glenn Solberg varit ansvarig för Sverige i 57 landskamper och segerprocenten är imponerande 75,4. 

– Att Svenska Handbollförbundet önskar att jag fortsätter som förbundskapten efter fyra år och fyra mästerskap ser jag som en stor komplimang och jag känner en tacksamhet över att få möjligheten att fortsätta att leda Sverige. Det är en fantastisk grupp med spelare och som ger mig väldigt mycket energi. Tillsammans jobbar vi för att hela tiden utvecklas och bli bättre, säger norrmannen. 

"Relationerna styr"

Vad har du lärt dig under dina första år som förbundskapten?

– Jag har lärt mig oerhört mycket genom mästerskapen, hur vi ska coacha och disponera laget för att få ut så mycket som möjligt. Men också att ju bättre kontakt och relation vi har med spelarna, ju bättre blir vi tillsammans. Uppföljning, fysiska besök och relationsbyggande är otroligt viktigt för att bygga en bra kultur. Nästa onsdag (11.00) tar Solberg och assisterande förbundskapten Michael Apelgren ut säsongens första landslagstrupp som möter Ukraina i Eskilstuna den 2 november, Den 10 december presenteras sedan truppen som åker till Tyskland i januari för att försöka försvara EM-guldet.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Kapprustningen är över – för den här gången!

För ishockeyns 14 SHL-klubbar är semestern över, sportcheferna har nu sina lagbyggen klara, miljonlöner har utlovats och facit får vi först i mars-april 2027 då säsongen ska summeras.

Säsongen 2025–2026 innebar nytt publikrekord för fjärde säsongen i rad, totalt 2 565 027 åskådare och för första gången över 7 000 personer i snitt per match i grundserien, 52 omgångar, 7 047 besökare.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja