Varvgeneralen tar klivet och skiftar jobb

Rättighetsbyrån värvar en erfaren evenemangsexpert Den tidigare vd:n för Göteborgsvarvet, Bosse Edsberger, är från 1 oktober en del av Rättighetsbyråns team. Bosse bli ansvarig för Evenemangsutveckling på Rättighetsbyrån och får titeln Senior evenemangsstrateg. 

Göteborgdsvarvrt och Slottsskogsvallen har varit Bo Edsbergers hemmaplan

- Att utveckla och stärka evenemang ligger mig mycket varmt om hjärtat. Det känns väldigt inspirerande att nu få göra det tillsammans med det starka gänget på Rättighetsbyrån, säger Bosse Edsberger som var chef för Göteborgsvarvet från 2008 till 2015. och därltill  förbundschef för Göteborgs Friidrottsförbund under fyra år.

Under hans ledning har Göteborgsvarvet fyrdubblatomsättningen och evenemanget blev världens största halvmaraton med över 65 000 anmälda löpare. Evenemanget certifierades enligt IS0-20121 och tilldelades AIMS Green Award. 

Bosse erhöll också priset som ”World's best race director of the year”. Från 2019 fram till i somras har Bosse varit vd och ansvarig för verksamheten för Västsveriges största taxibolag, Taxi Göteborg, en ekonomisk föreningen med cirka 100 medlemsåkerier. 

- Det känns alldeles strålande att Bosse med sin rutin blir en del av vår laguppställning. Med Bosses kompetens kan vi bredda och fördjupa vårt erbjudande till marknaden kring evenemangsutveckling vilket vi ser som viktigt och spännande, säger Björn Stenvad, vd på Rättighetsbyrån. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025.  Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.

Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.

Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.

– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.