Klart med ersättare till Baxter
Helsingborgs IF och Stuaresenteras inom kort.rt Baxter är gemensamt överens om att inte förlänga det utgående avtalet. Föreningen tackar huvudtränaren för ett väl genomfört uppdrag under 2023. Och därmed är ett tämligen attraktivt tränarjobb ledigt i fotbolls-Sverige.
Oh Hif har nått en snabb lösning - HIF och Klebér Saarenpää är överens om ett tvåårsavtal med option om ytterligare ett år. Huvudtränarens resterande ledarstab kommer att p
Stuart Baxter tog i slutet av april över huvudtränaransvaret för HIF:s herrlag När Mattias Lindström och Alvaro Santos fick sparken som tränare fick Stuart Baxter uppdraget att rädda kvar HIF i superettan. Menn nu, efter en tid av dialog är parterna överens om att det bästa för HIF, på kort och lång sikt, är att gå skilda vägar.
– Först och främst har vi den största respekt för Stuart som både person och fotbollstränare. Vi har haft en tät, daglig dialog sedan tillsättningen och har naturligtvis fortsatt med den även efter att säsongen avslutats. I slutändan har vi enats om att det, här och nu, är bäst att tillsätta en ny huvudtränare. Den rekryteringen startade tidigt och har pågått parallellt med dialogen vi har haft med Stuart, säger Mikael Dahlberg, sportsligt ansvarig i HIF, säger Mikael Dahlberg, sportsligt ansvarig i HIF.
x
Klebér Saarenpää kommer från Uppsala och inledde sin fotbollsbana i Stäppens IF. Därefter representerade han Uppsala-Näs IK innan han i ungdomsåren flyttade till stadens stora lag - IK Sirius. Där inledde han seniorkarriären som spelare och representerade sedan även Djurgårdens IF, IFK Norrköping, Ålborg BK, Hammarby IF samt Vejle BK. När skorna lades på hyllan år 2008 kunde den dåvarande försvararen se tillbaka på en karriär med över 230 tävlingsmatcher på klubbnivå och elva A-landskamper för Sverige.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar