Kentaro räddar innebandyklubben
Västerås Innebandy slirar i elitserien. De sportsliga problemen är ingenting mot den skrala ekonomin som drar ned klubben i förtvivlan.
Klubben lider stor brist på pengar och flera spelare kan inte få sina löner. Dessutom saknar Team Sportia nära 250 000 kronor.
Nu har klubben valt att på sin hemsida lägga korten på bordet. VIB Elit skriver om minskade intäkter på drygt 500 000 kronor, varav 200 000 kronor avser minskad sponsring. Därtill har publiksiffrorna varit betydligt sämre än beräknat. Samtidigt har kostnaderna skenat. Spelarlönerna ökade med drygt 200 000 kronor, rapporterar tidningen VLT.
Som inte det vore nog har klubben bytt bokföringsansvarig två gånger under 2009 och det har stökat till uppföljningen av siffrornas skenande.
När klubben vädjar om hjälp i ett öppet brev på hemsidan kommer respons från oväntat håll. Anders Carlsson, anställd på Kentaro och fotbollsordförande i Västerås SK, lovar undsättning.
”Jag vill naturligtvis inte att en klubb som jag varit med och byggt upp skall gå i graven så i onsdags kontaktade jag VIBs ordförande Anna Eriksson och köpte sponsring av henne för ett rejält belopp. VIB-stjärnan Christian Mattssons resterande lön för detta år och det som inte betalats till honom står mitt företag för samt ytterligare en summa till resten av verksamheten”, skriver Carlsson, som tidigare varit ordförande i VIB, på sin blogg.
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.