Elfsborg i dubbel guldsits
Elfsborg har en marknadsavdelning med fem personer och jobbar med ett brett program för sina sponsorer.
Där finns utöver ordinarie delar som biljetter, resor, vip-parkering, skyltar och programannonser även sådant som Kick Off-lunch med spelarna och övriga sponsorer, tillgång till medlems- och sponsorregistret, medverkan på Elfsborgsdagen i Borås Djurpark och likaså deltagande på klubbens Fotbollsgala.
Bäst på ta hand om sponsorer!
Ofta framhålls klubben i sponsor-Sverige och Elfsborg har förmått samla många företag och göra dem belåtna. I klubbens nätverk finns inte mindre än 400 företag.
Ett bevis på ett solitt stöd är klubbens utskick i september till sponsorerna med ett erbjudande om att bidra till en eventuell guldbonus på 20 procent från respektive sponsorpaket.
- Det blev bra respons. Vi får in ungefär 2 miljoner på det här, kommenterade Bosse Johansson, ordförande i Elfsborg.
Totalt ska Elfsborg betala ut bonusarna på cirka 3 miljoner.
"10 miljoner på en förmiddag"
Den här uppslutningen har också klubbchefen Stefan Andreasson ofta framhållit.
- Att vi har starka finansiärer i ryggen är förstås en trygghet, skulle det verkligen krävas tror jag att de skulle kunna ordna 10 miljoner på en förmiddag, sa Stefan Andreasson i en intervju nyligen i Borås Tidning.
- En gång har vi tagit hjälp av riskkapitalister sedan förra guldet (Amadou Jawo-affären), det säger nog det mesta.
Betalade arenan själva
Borås Arena har en publikkapacitet på 18 000 och när den stod stod klar 2005 hade klubben finansierat bygget med hjälp av lån och sponsorer. Byggkostnaden blev 112,5 miljoner.
Det var också då som resurserna växte. Sponsorintäkterna ökade från 10–12 miljoner om året till 24–25 miljoner redan första året med den nya arenan. Nu har klubben cirka 400 sponsorer och får in omkring 40 miljoner kronor om året.
Stefan Andreasson som klubbchef är den runt vilket allt snurrar. Han är mr Elfsborg vilket han förtydligar när han säger i samma intervju:
- Jag skulle var överlycklig om jag fick vara kvar i Elfsborg till pensionen.
Klas Ingesson en förebild
Som han beskriver sig själv:
- Jag är brutalt ärlig. Jag har nog lätt att skapa diskussion eller konflikt i vissa fall genom att vara rak och säga vad jag tycker. Men jag har stått i centrum sedan jag var liten, under åren som lagkapten och tider efter det, jag har aldrig kunnat gömma mig.
Har du någon förebild?
- Klas Ingesson har påverkat mig mycket. Inte på grund av hans sjukdom utan hur han är som människa. Hur man ska njuta av livet, ta vara på dagen, säga vad man tycker och läggas tid och kraft på det man gillar.
50 procent egna spelare
Elfsborg har en klar och tydlig strategi för rekryteringen av nya spelare:
- 50 procent av truppen ska vara våra egna spelare, spelare från ungdomslagen eller hemvändare. Det finns en kraft i det. Vi har en turordning vi går efter, först och främst uppflyttning från U21, därefter hemvändare, svenska markanden, skandinaviska och slutlien övriga världen.
- Hittar du en forward utomlands som gör 15 mål vet du att han försvinner efter ett år och det för mig ett kortsiktigt tänk.
Köpte billigt, sålde dyrt
Vilken affär är du mest nöjd med?
- Ekonomiskt, när vi sålde Emir (Bajrami). Han kom från Köping som halvtjockis för ett par hundra tusen och gick till Twente för 35 miljoner. Han är kung. Men jag skulle gärna svara Denni Avdic. Under sommaren var det långt gångna diskussioner med Schalke och det var till slut jobbigt att det inte blev något. Han stannade för att vinna guld och när det inte blev något var det skönt att han fick chansen i Bundesliga (Weerder Bremen 20 mijoner) ändå.
Han får också frågan om hur det ser ut för Elfsborg om tio år. Stefan Andreasson svarar:
- Solen lyser på Camp Elfsborg. Vår egen talangutveckling och sociala projekt blir en fråga för alla klubbar i regionen, för hela västra Götaland. Vi har möjlighet att utveckla alla talanger, har vunnit ett par guld till och fått chansen i CL-gruppspel.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Jorma Jingland (inte verifierad)
ons, 2012-11-07 14:40
1. Ta hem James Keene. Värva Daniel Sjölund !
Hej! Min önskan är att James Keene kommer "hem" igen. Han behövde nog den här kicken i DIF. Han är säkert en betydligt bättre spelare numera. Sedan istället för Oscar skulle Daniel Sjölund vara en "turbo" på mittfältet. Han och Anders skulle nog passa bra ihop.magnus svensson (inte verifierad)
mån, 2012-11-12 19:24
2. värva
skulle vara kul om Elfsborg kunde värva en riktigt bra forward värd namnet. ja jag vet att Elfsborg har ett par hygliga forward men dom gör för några mål per säsong. Svensk eller inte men en riktigt bra målgörare...