Skidskyttelandslagets dyrgrip utvecklad
Det svenska skidskyttelandslaget blev genom Volvo Lastvagnars sponsorskap först i skidskyttevärlden med en trailer för att valla skidorna, vilken snabbt blev en förebild för andra team.
400 par skidor i trailern
Succén var omedelbar och till årets säsong är trailern förstärkt med ett extra rum som dras ut på bakgavellyften då bilen står parkerad.
-Trailern är väldigt viktig. Vi har 400 par skidor som skall skötas om och trailern ger oss mer tid att jobba med skidorna istället för att lägga tid på att bära över allt till de traditionella vallabodarna. Med tillbygget av det extra rummet får vi plats med en ytterligare arbetsplats, säger Håkan Blidberg som är marknadschef på Svenska Skidskytteförbundet.
Många vallor innehåller fluor, som är farligt att inandas, men tack vare trailern säkras en bra ventilation. I år har man för säkerhets skull även byggt en glasvägg som skiljer av arbetsplatsen för de mest hälsovådliga vallorna från den övriga trailern.
Hilde härjade i Östersund
Annars har det varit Operation stormläge i Östersund. Även om många extra arbetstimmar gått åt till att återställa stadion efter stormen Hilde härjandet som bl a innebar att en tillfällig byggnadsställning blåste ner.
När det gäller spåren så är också de rensade från kvistar och träd. Arrangörerna har pistat om ett antal extra gånger och spåren får beröm från teamen.
- Kommunen och arbetslaget på bygget har verkligen varit superprofessionella och har precis som vi samma mål i sikte. En stor eloge till deras arbete, berömmer tävlingsledaren Sten Wadensjö.
Mest lästa just nu
Med sikte på SHL har Djurgården Hockey AB tagit in 12 310 000 kronor i en så kallad riktad nyemission av aktier. Sista datum var 31/12 2024 och vd. Matthias Sånemyr meddelar att 352 personer/företag tecknat aktier om minst 10 000 kronor.
Vem är du på semestern? Den som reserverar tid för joggingrundor på semestermålet eller den som lugnt ligger kvar i solstolen och blickar ut över havet?
Nu har Apollo Sport upptäckt att allt fler semestrane svenskar gillar att håll igång. Där för lanserar bolaget sitt trettonde renodlade sporthotell!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Efter sju säsonger och 208 A-lags matcher lämnar Djurgårds-ikonen i fotboll, Magnus ”Mange” Eriksson, 34 år, för uppstickarlaget FC Stockholm. En unik övergång då Djurgården lämnar ett ekonomiskt bidrag till FC Stockholm för att kunna genomföra övergången.
Magnus Eriksson är spelklar direkt och väntas debutera i sitt lag redan till helgen, i Svenska Cupen mot Hammarby.