Djurgårdens nya sponsor – från Dubai

Djurgården Fotboll presenterar en ny sponsor – från Dubai. Ett tvåårsavtal är tecknat med förvaltningsbolaget Al Shaheen Group och är ett av de första kontrakten som en allsvensk klubb har skrivit med ett utländskt företag.
Djurgårdens fans kan glädja sig över en möjligen potentiell stark sponsor i framtiden. Inledningsvis vill företaget från Dubai känna sig lite för och det rör sig om ett tämligen lågt belopp. Foto: Bertil Ericsson, TT.

 

Klubben har onekligen haft framgång i sponsorarbetet. I mars blev det klart med Prioritet Finans som ny sponsor. Parterna enades om  ett kontrakt för 2014 med en option för förlängning till 2016. 

Miljonaffärer

Nu avslöjas att det Dubai-baserade förvaltningsbolaget Al Shaheen Group går in i Djurgården enligt en överenskommelse över två år.

Båda de här kontrakten torde vara värda så mycket mer i framtiden. I Djurgården ser man potentialen inför kommande år. 

- Att vi når nya avtal är otroligt roligt ur flera perspektiv, säger Djurgårdens kommersiella chef Gunnar Gidefeldt.

Enligt uppgifter genererar kontrakten med Prioritet Finans och Al Shaheen Group runt 3 miljoner kronor.

Förre chefsscouten

Det senaste avtalet är resultatet av ett samarbete mellan Djurgården Fotboll och KEAP Management. AB med Djurgårdens förre chefsscout Khaled El-Ahmad (ägare och vd) och förre elitfotbollsspelaren Christian Frealdsson. Han bor i Dubai och det har haft stor betydelse vid förhandlingarna.

- Efter att ha fört diskussioner under en ganska lång tid inleddes för ett par månader sedan ett samarbete för att ta vara på de kontakter som Khaled byggt upp under sina år ute i världen. Redan nu har det gett frukt, säger Gunnar Gidefeldt.

Khaled El-Ahmed och Christian Frealdsson står alltså bakom kontraktet.

- Vi har jobbat hårt och haft en bra dialog med Gunnar som varit flexibel i sitt tänk för att hitta ett paket som passar alla parter. Jag är övertygad att med rätt paketering och varumärke är ingenting omöjligt. 

Förväntansfull

Khaled El-Ahmad är förväntansfull inför samarbetet och hur det kan utvecklas:

- Jag tror att Djurgården är unikt med en internationell sponsor från den här delen av världen.  

- Det här blir jättespännande. Ingen trodde att det här var möjligt, men vi lyckades. Och nu ska vi utveckla samarbetet och göra det bra för båda parter.  

Al Shaheen Group är ett multinationellt förvaltningsbolag som genom dotterbolag är inblandade i många olika verksamheter med fokus på investment banking, kapitalförvaltning och finansiella tjänster, fastighetsutveckling, sjukvård och hospitality.

- Samarbetet med Djurgården är en ny möjlighet att ytterligare stärka vårt varumärke. Vi tror också att det kommer bidra till att förbättra den globala närvaron av Al Shaheen Group och dess dotterbolag i Skandinavien och i synnerhet i Sverige, säger Morad Fouladi, vice styrelseordförande för Al Shaheen Group.

Själv klubbchef - i Nyköping

Khaled El-Ahmad jobbar till vardags som klubbchef i Nyköpings BIS sedan i februari. 

Men efter att ha spelat fotboll skadade han korsbandet i ett knä och opererades i torsdags.

Han har en bred erfarenhet, bl a som chefsscout i Djurgårdens IF, assisterande tränare i Linköpings FC, i damallsvenskan och scout åt Magnus Pehrsson under hans tid i Aalborg BK.

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen