Ellosgrundaren gynnar Elfsborg, igen

Smålänningen kom till Borås, grundade Ellos och kom att gilla fotbollslaget Elfsborg. Det har klubbens anhängare haft åtskilliga tillfällen att vara tacksamma för.
Ordföranden Bo Johansson, Anders Svensson och tränaren Magnus Haglund gläds över Olle Blomqvists engagemang i Elfsborg. Foto: Peter Widing, Exponera/TT

 

Nu uppstår ytterligare en chans. Olle Blomqvist, 86 år, ger ut en bok och behållningen  går till klubbens ungdomsverksamhet.

- Min förhoppning är att jag kan inspirera andra till att våga satsa. Det handlar inte om att uppfinna hjulet på nytt. Det räcker att göra någonting som någon annan gjort, men göra det bättre, säger han till Elfsborgs hemsida.

Startade i nedlagd affär

Räkna med att hans biografi kommer att läsas av åtskilliga människor. Han har mycket att berätta, privatpersonen, entreprenören och företagsledaren.

Han startade Ellos 1947 i en nedlagd mjölkaffär. Namnet Ellos kommer av grundarens namn, Olle baklänges (Ello) samt s = Ellos.

1978 flyttade han verksamheten till Viared, 10 km utanför Borås, kungen invigde lokalerna och sedan dess har omsättningen bara stigit.  

1988 sålde han företaget till ICA-koncernen för åtskilliga miljoner. I dag är Ellos Group ett av Nordens största distanshandelsföretag med en omsättning på cirka 2,4 miljarder SEK och 1000 anställda. ett

"Jag är punktsnål"

Olle Blomqvist har i olika intervjuer berättat om sitt liv.

- Hjälpsamhet från människor jag mött har bidragit till att det har gått så bra för mig, säger Olle.

Att se människor och ge dem möjlighet att ta ansvar och växa har varit en ledstjärna som chef. 

Han har ekonomiska möjligheter. Som han själv beskriver:

- Jag är en punktsnål boråsare! Med det menar jag att jag kan åka till affären för att köpa fem paket kaffe på extrapris. I nästa stund köper jag en ny BMW för 430 000 kronor! sa Olle Blomvist 2008 i en intervju med GT.

Går till veterinären

Och när det handlar om hälsa har han sagt att han går till – veterinären,åtminstone tidigare.

- Han är en god vän och med honom stämmer jag av ibland, säger han med glimten i ögat. 

Olle Blomqvist ägnar morgnarna till att gymnastisera och helst också simma en kilometer. Och han unnar sig en hel del. Bäst av allt är det dagliga wienerbrödet och en mini-prilla.

Han är givmild man. Det kan ledarna i Elfsborg intyga. Han är en trogen sponsor till Elfsborg eftersom han vill uppmuntra ungdomar. Behållningen av boken är nästa insats och inte den sista.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen.  Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.

Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.

Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.