Bert hejar på handbollstjejer
Nu har han till och med lovat att ge Skara HF 10 000 kronor vid varje vinst.
- Vi måste värna om dem. Jag blev imponerad av laget, säger Bert Karlsson till Skaraborgs Länstidning efter ett besök på en match.
14 segrar i rad
I helgen tog laget sina 14:e seger för säsongen och nu får Bert Karlsson ständigt lyfta pengar från sitt Jokarjo AB, samma företag som står bakom runt 40 flyktingförläggningar.
Bert Karlsson är så inspirerad av handbollstjejerna att han också har lovat att stödja klubben vid ett avancemang till elitserien.
- Ja absolut, det är den enda elitverksamhet vi har och det syns på den stora publiken som kommer och tittar.
- Eftersom vårt bolag går bra vill jag hjälpa till att stötta handbollen.
Nobbar kusinens lag
I Skara HF värdesätter man pengarna.
- Det är så klart jättepositivt att få lite extra i klubbkassan. Om det skulle visa sig att det fortsätter gå bra för oss kan pengarna komma till stor användning nästa säsong, säger tränaren Petra Skogsberg till Skaraborgs Länstidning.
Några mil bort finns IFK Skövde som har stora ekonomiska problem. Där har inte Bert Karlsson gått in som sponsor, däremot har han haft vissa diskussioner med damlaget i Skövde HF.
- Min kusin Thomas Hellberg är ansvarig där och vill att jag ska sponsra dem, men det är roligare med ett lag som är på väg uppåt som Skara och han förstår det, förklarar Bert.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















