Ängelholm räddat i sista stund
Klubben i Superettan får arbetsro och all energi kan ägnas till att försöka rädda kontraktet i Superettan.
Varken på klubbens hemsida eller Facebook-sida fanns ett ord om överlevnad...
Däremot fick läsarna ta del av U19-lagets förlust i träningsmatchen mot Nordsjälland.
Snabba förhandlingar
Men på ödesdagen avslöjades att teleoperatören Fastcom går in med pengar.
Ordföranden Sten-Inge Fredin hade angett kraven. Under onsdagen fanns inga alternativ. 850 000 kr, inte en krona mindre, måste fram.
Och de kom fram, men om Helsingborgsföretaget stod för hela det beloppet framgick inte i pressmeddelandet som upplyste om att ett tre-årsavtal var skrivet.
”Vi har hela tiden sagt att vi behöver ett totalpaket som säkrar hela föreningens framtid, något som vi nu lyckats med. Nu kan vi satsa vidare för framtiden”, sa Fredin
”Sedan länge har vi letat efter en bra möjlighet att kunna bidra. Vi har tidigare fört dialoger med andra föreningar men kände att vi nu kunde göra stor skillnad”, kommenterade Fastcoms grundare, Arash Delavar.
Företag under utredning
Helsingborgs Dagblad har granskat Fastcom och funnit att företaget utreds av Konsumentverket efter att många konsumenter anmält att de blivit lurade. Bolaget utreds för att systematiskt bryta mot marknadsföringslagen.
Men Fredin tvekade ändå inte inför möjligheten att nå en uppgörelse och få pengar.
Fastcom är ett omstritt företag. Under flera dagar har HD granskat företaget, som är föremål för utredning av Konsumentverket efter att många konsumenter anmält att de blivit lurade. Bolaget kan ha brutit mot marknadsföringslagen.
- Vi har gjort en bra deal, så länge man håller sig till den är vi nöjda. Vi lägger inga aspekter på detta. Vi har förtroende för killarna som äger företaget, säger Fredin till HD.
Inte mer än för ett par dagar sedan kom Fastcom till klubben och snabbt uppnådde parterna enighet.
Apropå kravet om 850 000 säger Fredin att klubben har fått pengar med råge.
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen. Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.
Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.
Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.