Miljardärerna stöder IFK Göteborg

Landets störste enskilde sponsor, Nils Wiberg, meddelar nu att han lämnar IFK Göteborg, sin favoritklubb där han bidragit med runt 50 miljoner sedan 2011 via sitt företag Prioritet Finans.

En kraftig smäll för klubben…, nej, allt talar för att kontakterna återupptas och att ett nytt avtal skrivs i januari.

Männen bakom landets största multihall, Kviberg Arena,Ola Serneke och Nils Wiberg som också hade ett huvudansvar vid bygget av Kamratgården..Idag är männen framträdande sponsorer till IFK Göteborgs fotboll. Foto: Tommy Holl

- Vi hoppar av som stjärnsponsor. Men bara som stjärnsponsor. Vi ska fortfarande vara med i föreningen och på vilken nivå och hur mycket pengar avgörs i januari, betonar Wiberg.

– Då ska klubben presentera en strategiplan. Vi skulle aldrig lämna Blåvitt i sticket, men jag tror att de får in lika mycket pengar eller mer nu. Sen avgörs vår nivå i januari.

Wiberg vill övertygas

Hans tilltro till den kommande strategiplanen bestämmer fortsättningen och storleken på penninginsatsen.

Rösterna från båda håll är samstämmiga:

- Vi är bästa vänner nu och ingen dörr är stängd. Jag tror att Blåvitt kommer att gå stärkta ur det här ekonomiskt. De har fått in eller flera nya huvudsponsorer som ger dem bra med pengar, säger Wiberg.

– Det finns ingen dramatik i det här, det är inga konstigheter eller inga hard feelings. Vi känner oss trygga i att kunna prestera något annat inom kort också, kommenterar klubbdirektören Max Markusson.

Wiberg har ofta påpekat att han är mycket mån om klubbens utveckling eftersom han är supporter till IFK sedan barnsben.

 - De ska presentera hur Blåvitt ska gå framåt de närmaste åren och var klubben är på väg.  Nu känner jag att det finns en bra och tydlig ledning som har en klar plan.

Serneke väntas ta över

Som Stjärnsponsor har Prioritet Finans prytt bröstet på matchtröjorna, nu är den platsen ledig och  i Göteborg talas det mycket om att Serneke Group väntas bli ny stjärnsponsor och därmed tar platsen på dressen.

– Jag har förstått att IFK Göteborg har kommit långt i sina samtal med en ny sponsor. För mig som blåvit supporter känns det väldigt bra om ett nytt avtal snabbt kan komma på plats, samtidigt som det känns lite ledsamt att Prioritet Finans nu lämnar utrymmet på bröstet på den blåvita matchtröjan. Men vi kommer att vara kvar i klubben som sponsor i en annan roll än tidigare och stänger heller inga dörrar för utökat samarbete i framtiden om det skulle bli aktuellt, säger Nils Wiberg.

GBG Transferintressenter AB bildades

Nils Wiberg och Ola Serneke, affärskompanjoner och männen bakom Kviberg Arena, landets största multihall med både inomhusplan för fotboll,en skidanläggning och mycket mera. Två miljardärer med stort idrottsintresse och med stor betydelse för vad som sker i väst-Sverige. Men de har olika uppfattning om hur det ska gå till.

När det i höstas blev känt att  klubben startat riskkapitalbolaget ”IFK GBG Transferintressenter AB” tillsammans med ett tiotal olika företag och privatpersoner för att finansiera framtida spelarköp var Serneke en anhängare medan Wiberg ifrågasatte metoden.

– Jag hoppas och tror att det är någon av intressenterna i detta bolag som är IFK Göteborgs nästa huvudsponsor. Men det vore rimligt att inte bara ha som intresse att köpa och sälja fotbollsspelare, utan också att ekonomiskt stötta IFK Göteborgs hela verksamhet, och inte minst klubbens ungdomsverksamhet, sa Wiberg medan Serneke uppges ha en framträdande roll i det nya bolaget

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja