Wiberg bakom unik jätteaffär
Sveriges störste enskilde sponsor, Nils Wiberg, går på offensiven igen.Och det rejält. Efter att hans Prioritet Finans jämnat marken för nya affärer i Göteborg (via favoritklubben IFK Göteborg) och Stockholm(via Djurgårdens fotboll) tar han sikte mot Skåne-regionen. Han har ingått ett treårigt samarbetsavtal med Malmö Redhawks med ett helt unikt upplägg.
-Vi går även in och garanterar klubbens likviditet under avtalsperioden
-Vi erbjuder en factoringlösning med väldigt förmånliga villkor. Det stärker och stabiliserar klubbens ekonomi och gör det möjligt att långsiktigt utveckla den sportsliga verksamheten, säger Nils Wiberg, vd på Prioritet Finans.
Kan tänka sig flera klubbar
Tacksamheten är förstås obegränsad i Malmö. Till och med Percy Nilsson ligger i lä…’
Och Nils Wiberg låter sig inte nöjas:
-Med vårt sponsoravtal som innehåller både traditionell sponsring och en affärsmässig del har vi möjlighet att gå in och stötta ännu fler föreningar och förbund inom den svenska idrottsrörelsen.
Han är extrem i sitt sätt att se på sponsring och idrott:
– Avtalet med Malmö Redhawks är en del av vår strategiska satsning på att stödja idrotts- och föreningslivet i hela landet. Idrotten har en viktig och fostrande roll i samhället. Den erbjuder ungdomar ett alternativ till kriminalitet och utanförskap samtidigt som den bidrar till en bättre folkhälsa.
Prioritet Finans ska exponeras på Malmö Arena, få tillgång till klubbens vd-nätverk och rättigheter att använda partnerskapet i sin egen marknadsföring.
Konstruerad affär av ISP
Men Wiberg betonar samtidigt:
– Tiderna när sponsring var att likna vid välgörenhet är sedan länge förbi. Idag vilar det som kallas för sports marketing på marknadsmässiga grunder och är en av många kanaler som företag kan använda i sin marknadsföring. Vi vill vara med och finansiera svensk idrott för att det kombinerar möjligheten att göra något bra för samhället och idrotten samtidigt som vi gör något bra för vårt företag, säger Nils Wiberg.
Det är det första gången som Prioritet Finans sponsrar en svensk ishockeyklubb – och bakom konstruktionen står rättighetsbolaget ISP,., där vd:n Andreas Ottermark har jobbat hårt för att sy ihop den här uppgörelsen. ISP växer ytterligare och är nu landets största i sponsorbranschen.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
AIK fotboll redovisar ett resultat på - 16 miljoner i bokslutet för 2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr, en ökning med 15 procent
Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar