Miljardären vill gynna damfotboll

Jack Ma är Kinas näst rikaste man – och fotbollsintresserad. Han har donerat 1,35 miljarder kronor till damfotbollen skriver nyhetsbyrån AFP.

Jing Xiandong, verkställande direktör för Ant Financial of Alibaba Group, intervjuas under en presskonferens av Alipay, den kinesiska e-handelsjätten Alibaba's Ant Financial, i Hangzhou-staden, östra Kinas Zhejiang-provins. Alipay, tillkännagav en sponsorinsats för att stödja den långsiktiga utvecklingen av damfotboll i Kina, med 1,35 miljarder RMB under det närmaste decenniet.

Donationen ska spridas ut över de närmaste tio åren. Målet är att göra fotbollen mer hållbar och lättillgänglig för tjejer och kvinnor runt om i landet.

Jack Ma placerad på 21:a plats är enligt Forbes lista över världens rikaste personer. Hans förmögenhet uppskattas till 350 miljarder kronor. Han äger bland annat shoppingsajten Alibaba.

Kinas damer har deltagit i sju av de åtta världsmästerskap som hållits. Landet arrangerade det första VM:et 1991 och VM även 2007. Kina gick till final mot USA i VM 1999, i USA, men föll på straffar. Det är landets främsta prestation. I år åkte Kina ur i 8-delen mot Italien som vann med 2-0.

Trots att damerna nått större framgångar än Kinas herrar får de mindre uppmärksamhet och stöd än herrarna. I sin donation skriver Jack Ma att pengarna ska gå till ”att motverka och förebygga skador, karriärsutveckling till före detta spelare, teknisk utveckling och tränarutbildning samt ungdomsverksamhet”.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.