Nils Wiberg väljer att stödja skidor

Nils Wiberg med sitt företag Prioritet Finans är en av landets största idrottssponsorer. Nu har han tagit nya beslut. Hans miljoner ska få fart på de svenska herrarna i längdåkning och samtidigt blir han stjärnsponsor till IFK Göteborg Futsal. 

Nils Wiberg lockas av futsal och lägger en del av sponsorpengarna på en växande sport.

– Avtalet med IFK Göteborg Futsal innebär att Prioritet Finans åter syns på bröstet på den blåvita matchtröjan. För mig som mångårig supporter till klubben så känns det naturligtvis på ett personligt plan lite extra bra just idag.

Men enligt Nils Wiberg är det främst andra överväganden än rent personliga känslor som avgör vilka sponsorsamarbeten Prioritet Finans väljer att vara en del av. Det gäller även samarbetet med IFK Göteborg Futsal.

Lockas av skidåkarna

Samtidigt känner han för skidåkarna. Nu ska Prioritet Finans sponsra skidförbundet under tre år

”Med minst 3 miljoner men mindre än 10 miljoner kronor”, säger Skidförbundets direktör Ola Strömberg.

damerna har dominerat svensk längdåkning de senaste åren. Herrarna tog inga medaljer vid OS i Pyeongchang 2018 och det blev noll medaljer vid VM i Seefeld i vintras.

Vi vill definitivt bryta den trenden nu för den är inte kul att se, betonar Strömberg.

Nu kliver Nils Wiberg in på snön.’

- Skidåkning har alltid legat mig varmt om hjärtat och jag känner ett stort engagemang för att hjälpa till att stärka möjligheterna för både killar och tjejer att satsa på sin idrott. Därför blir satsningen den största avseende vårt åtagande i att finansiera svensk idrott, säger Nils Wiberg  

Ola Strömberg  kommenterar::

Hittills har vi lagt mycket pengar på landslag, nu vill vi satsa pengar både regionalt och lokalt på åkare som står och knackar på dörren till landslag. Modellen är inte helt olik den Norge haft i flera år. 

"En sport som växer"

Nils Wibrg ska inte bara ha koll på skidåkare utan också futsal-spelarna i både IFK Göteborg och landslagen på både dam- och herrsidan.  

– Futsal är en snabb, teknisk och underhållande sport som växer både i Sverige och internationellt. Eftersom den spelas inomhus, året runt, är det en idrott som kan attrahera många barn och unga att börja idrotta vilket är positivt för samhällsutvecklingen i stort, säger Nils Wiberg.

Mellan åren 2011 och 2018 var Prioritet Finans stjärnsponsor till IFK Göteborg fotboll men valde inför årets säsong att reducera det engagemanget och istället satsa bredare på svensk idrott, både geografiskt och på olika idrotter som friidrott, handboll, futsal och längdskidåkning. 

– Futsal, precis som handboll, fotboll och friidrott, kräver ingen dyrbar utrustning. Det är idrotter som ställer krav på gott samarbete, fysisk aktivitet och en nära gemenskap. Egenskaper som är viktiga för att utveckla friska och sunda människor och goda samhällen.  

Sponsoravtalet mellan Prioritet Finans och IFK Göteborg Futsal har utarbetats i samarbete med rättighetsbolaget ISP Sport.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu  fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de  Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme  

_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen