Storföretagets nej till idrotten!

Från och med 2021 är det slut med sponsorbidrag från Astra Zeneca till ungdomsidrotten i Södertälje!

En traditionell storsponsor, men beslutet är oåterkalleligt.

Astra Zenecas anläggning i Södertälje. Det är härifrån som det nya beslutet för sponsorstrateg har kommunicerats.

Det hör till det sällsyntheterna, men nu har ett stort företag som under åren sagt ja till sponsring för flera miljoner, tagit beslutet att nu får det vara nog. 

Astra Zeneca med bas i Södertälje ska i fortsättningen lägga sina sponsorpengar på miljö och teknik istället för idrott

Jacob Lund Kommunikationsdirektör AstraZeneca, berättar  i en intervju med lokalradion om läkemedelsföretagets fokus när det gäller lokal sponsring i framtiden.

– Vi satsar på miljöaktiviteter och på aktiviteter för barn och ungdomar som känner utanförskap.

Besvikelsen i klubbar som Assyriska och SBBK är givetvis stor. Astra Zenecas besked väcker starka reaktioner.

AstraZeneca är ett av Sveriges viktigaste exportföretag med verksamhet i Göteborg och Södertälje.  Företaget har  6 900 anställda och de jobbar med produktion och marknadsföring av läkemedel. Varje år sker omfattande investeringar i Sverige. Just i Södertälje presenterades en investering 2015 om 285 miljoner dollar, motsvarande 2,3 miljarder kr I en ny anläggning som ska tillverka biologiska läkemedel.  

 

 

Inom vår tillverkning i Sverige har vi gjort stora anläggningsinvesteringar de senaste åren; under perioden 2010-2018 cirka 8,7 miljarder kronor. För de kommande åren planerar vi årliga investeringar om ungefär 1,5 miljarder kronor (biologisk produktionsanläggning inte inkluderat).  

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.