Intäkterna ökar tack vare Tove
Svensk orientering växlar upp efter Tove Alexanderssons makalösa 2019, Bragdmedaljör och vinnare av Jerringpriset och den mest hyllade på Idrottsgalan i januari.
Förbundschef, Susanne Söderholm budgeterar för ökade sponsorintäkter i halv miljon klassen, från 2019 års 1,7 miljoner kronor till uppskattningsvis 2,3 miljoner kronor.
Under våren ska också en marknads – och försäljningschef rekryteras för att möta ett stigande intresse hos sponsorer och andra samarbetspartners. Bagheera, kläder, Silva och Idre fjäll har samtliga ökat sitt engagemang mot förbundet, efter Toves stora framgångar.
Angenämnt att jobba med budget
-Vi har helt klart märkt ett större intresse för vår sport. Jag sitter just nu med budgeten för 2020 och det är angenämt, meddelar Susanne Söderholm.
I jämförelse med många andra förbund återfinns orientering i en helt annan ekonomisk division. Frånvaro av OS-status utgör ett hinder i sponsorvärlden.
I arbetet med att ytterligare stärka svensk orientering under 2020 kommer Tove och landslaget att ta del av råd och tips från världens mest framgångsrika i sporten, Simone Niggli, Schweiz, med närmast ofattbara 23 VM-guld.
I sommar tillträder Simone en tjänst som instruktör på ol-gymnasiet Hallsberg. Hon kommer även att ingå i förbundskapten Håkan Carlssons ledarstab inför framtida mästerskap. Simone Niggli avslutade sin karriär 2013 men hennes nivå är fortsatt hög, hon vann exempelsvis O-ringens elitklass så sent som 2018.
Simone villl bidra
-Att få in Simone som ledare är en viktig del vår satsning på att bli starkare i kontinental terräng, och värdefullt inför kommande mästerskap 2021 i Tjeckien och 2023 i Schweiz, framhåller Håkan Carlsson.
I kontinental terräng krävs mer tempoväxling än i terräng där underlaget nästan alltid är mjukt, som i den nordiska terrängen.
-Den fysiska träningen måste anpassas, du måste kunna lägga in en högre växel när du kommer ut på en stig. Det är mindre ”rakt på” vägval, och det krävs många pass med kartan för att få självförtroende för terrängen, säger Simone Niggli.
Hon var som aktiv bosatt i Sverige under långa perioder, och har vid flera mästerskap haft Tove som konkurrent i jakten på röd vita skärmar.
-Jag vill dela med mig av min passion för orientering, och visa upp vad som krävs för att nå toppen, betonar världens genom tiderna främsta.
Simone Nigglis engagemang för blågult ligger inom ramen för Håkan Carlssons landslagsbudget. Tove har för ögonblicket avbrutit sin satsning på skidalpinism och är den här veckan på landslagsläger i orientering i franska Nice. Allt med sikte på sommaren VM sprint-VM i Danmark, explosiv kontrolljakt i stads och parkmiljö.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar