Ralf ställde upp för sin moderklubb
Pengarna räcker bara en månad till!
Så hette det från Degerfors IF i början av september. N e e j, inte n u u, var reaktionen från många rödvita sympatisörer, och andra, i idrottssverige.
I dag kan kampanjen ” ”Tro på det” sammanfattas. Klubben har fått in 1,6 miljoner, varav 600 000 från privatpersoner - på blott en månad.
Krisen öppnades lagom när Laget gick upp i ledning i Superettan med chans till allsvenskt återtåg. Senast det begav sig var år 1997. Det fattades pengar
Då skruvades kampanjen ”Tro på det” upp några snäpp. Målet var den så kallade gratismatchen mot Västerås SK. Det blev ett fantasiskt ekonomiskt utfall. En månad senare har 1,6 miljoner kronor kommit in och fortfarande leder Degerfors superettan, nu med inte mindre än åtta poäng.
Ger tryghhet
-Nu har vi pengar till löner några månader framöver, säger Victor Lundmark, informatör i i föreningen.
-Skulle det bli allsvenskan är det andra förutsättningar som gäller, heter det sedan med lite sänkt, trevande röst.
Jo, här tar man inte ut något i förskott. Om värmlänningen sägs det att han lôvar och lôvar. Men det gäller inte fotbollen i Degerfors.
”Tro på det” var egentligen ett samlingsbegrepp för hela föreningen i strävan att vara med och konkurrera med de stora. Myntat innan det lilla osynliga coronaviruset hade slagit till som oberäknelig motståndare.
Att ”Degefôss i Sagans och poesins Värmland” inte är som alla andra är oomtvistat. Men att de har en gratismatch som utmanar sponsorerna, med ”en, två eller tre kronor per åskådare” är nästan lika vanligt i idrottssverige som att publiken skall kittlas med ”halva potten”.
När det blev offentligt att föreningen stod på ruinens brant blev det en insamlingsfeber som kunde få vilken frikyrkoförsamling som helst i Småland grön av avund.
Film med Fotbollskändisar
-Vi spelade in en film på 2,5 minut med kända Degeforsare som Ralf Edström, Tord Grip, Sven - Göran Eriksson , säger Victor Lundmark
-Via sociala medier fick den en spridning till 60 000 mottagare, den helgen fick vi in 140 000 kronor, sägs utan ett förändrat röstläge
I insamlingskampanjen ”Tro på det” fanns det inledningsvis inte någon resultatåtergivning med staplar eller liknande. Från att Värmlands Folkblad hade varit först med att skriva om det ekonomiska dilemmat hakade rikspressen på.
-Skämtsamt brukar vi säga att nu är det bara CNN och Al-Jazira som inte har skrivit om oss, säger Victor Lundmark.
Fullt förklarligt är informationsfunktionen det arbetsområde bland personal (bara sex anställda på kansliet) och spelare som haft lägst permitteringsgrad. Bland spelartruppens 24 deltagare är det en spelare som är gymnasieelev, en studerar på universitetet i Karlstad och tre-fyra jobbar extra. Ingen av tränarna Tobias Sohlberg eller Andreas Holmberg är heltidsanställd.
Viktor Lundmark betonar att Coronan med uteblivna publikintäkter inte slår hårdare mot Degerfors IF än andra.
-Det var bara så att vi fick på något sätt bli symbolen för det
När vi för en tid sedan frågade den klassiske materialförvaltaren Bengt Hagström och tränaren för damlaget Yrjö Toivonen, jo, det är Olas far,om hemligheten bakom Degerfors framgångar på plan blev det samlande svaret;
- Det är sammanhållningen
På lite värmländskt skönt sätt skämtade då goe Hagström, han med läktarfiket ”den skitige bullen”, också om att vi passar bäst att spela utan publik.
Victor Lundmark berättar om tränarna Tobias Sohlberg, flest DIF-matcher, och Andreas Holmberg ,också han med många matcher i rödvitt, och deras förmåga att se alla och få dem att växa. De tolerera exempelvis inga fula ord på träningen.
Curt Einarsson
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar