Skoda backar ur ishockey-VM
IIHF, det internationella hockeyförbundet, trängs allt hårdare mot repen. I ett inlägg på sociala medier skrev på lördagen den tjeckiska biltillverkaren Skoda, som har sponsrat ishockey-VM i 28 år, att företaget väljer att avbryta sitt engagemang – om VM spelas i Belarus som planerat 21maj-6 juni.
”Vi har respekt för och värnar om mänskliga rättigheter. Därför kommer Skoda att dra sig ur om det bekräftas att Belarus är en av värdnationerna”, skrev företaget på Tvitter.
IIHF:s ordförande, schweizaren René Fasel, väckte internationell uppmärksamhet, och avsky då han i veckan vid ett besök i Minsk inbjöds till en björnkram med Alexander Lukasjenko, Belaus omstridde diktator, anklagad för valfusk, brott mot mänskliga rättigheter, men också stor hockeysupporter.
Fasel har tills vidare hållit fast med Belarus och Lettland som första alternativ att arrangera vårens VM. Lettland har dock tidigt meddelat att nationen inte är intresserat satt samarrangera med Belaus.
IIHF väntas slutgiltigt lämna besked vid sammanträde i slutet av januari. Skodas klara ställningstagande pressar IIHF ytterligare. Situationen kompliceras ytterligare av IIHF är starkt beroende av promotion företaget Infront Sports&Media som äger IIHF:s all marknadsrelaterad verksamhet.
Kontraktet är ifrågasatt men har nyligen förlängts till 2033. Infront, baserat i Schweiz ägs av en kinesisk industrigrupp, Wanda Sport.
IIHF pressas från två håll, dels den internationella opinionen som är absolut motståndare till VM, ett mästerskap på Lukasjenkos is legaliserar hans förtryckarregim. Däremot är respekten för mänskliga rättigheter inte högt prioriterad hos kines-ägda Infront.
IIHF sitter i rävsaxen och här krävs ett Joe Labero-trick för att komma ur knipan.
I kulisserna sägs Danmark eller Slovakien villiga att överta mästerskapet. Ja, Lettland nämns också som ensam arrangör.
Då uppstår genast nästa problem. Enligt nuvarande regler är enbart biljettförsäljningen arrangerande nations ekonomiska intäkt. Övriga marknadsrelaterande intäkter, som rinkreklam, hamnar i Infronts ficka.
Pågående pandemi, och med vittgående publikrestriktioner, sopar under 2021 bort alla möjligheter till utsålda ishallar.
Kan eller vågar IIHF bryta upp avtalet med Infront och tillförsäkra exempelvis Lettland ekonomisk ersättning, belopp hämtat ur det marknadsrelaterade kontot – det är en framkomlig väg för att rädda vårens mästerskap.
Det innebär mindre pengar till IIHF – men ett räddat anseende.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.