Guldkontrakt för tio dagar lockar

100 000 kr för tio dagars spel och vid maximal framgång 1 miljon kronor i bonus. Inte undra på att 36-årige handbollsmålvakten Dan Beutler är vankelmodig. Han vill stanna i Kristianstad, men en tredje kort proffsvisit belönas rejält.
Tre hemvändande proffs, alla med ett förflutet i Spanien och Tyskland har återvänt till Sverige.Fr v Magnus Jernemyr, Lugi, Dan Beutler IFK Kristianstad och Jonas Källman, IFK Skövde. Men Dan har gjort två korta gästspel i Asien och ett tredje visit är högaktuell. Foto: Drago Prvulovic, TT Nyheter

 

Kontraktet ligger där hemma i Åhus. Han har egentligen bara att skriva under och den 9-19 november bege sig till Kuwait för att spela i Asiens Champions League.

Svårt att säga nej

- Det är mycket pengar, det är det ju. Klubbarna betalar mycket, det är inget snack om saken.

Han har redan gjort två sådana där lukrativa korta inhopp, i juni och i augusti, och nu har många klubbar hans namn aktuellt.

- Jag har ett kontrakt där hemma. Men det här är långtifrån något som är klart. Det här är något som Ola Lindgren och klubben får bestämma och ta ställning till, säger Dan Beutler till Kristianstadsbladet.

- Jag vet inte ens om jag själv vill dit. Det tar så otroligt mycket energi att hålla på och pendla och jag vet inte om min kropp orkar heller.

Även klubben ersätts rejält

H43-spelaren Zoran Roganovic har också fått erbjudanden om utlandsspel och det är där nivåerna på ersättning har framkommit.

Men i IFK Kristianstad är man tveksamma trots att det talas om att klubben ska få 150 000 kronor i ersättning.

- Det känns inte riktigt bra, han behöver komma in i det här hos oss. Dan skulle ju trots allt missa några matcher där i november i så fall. För oss är det viktigare att han kommer i god form här än att vi får in lite pengar, säger sportchefen Mats Samuelsson.

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.

- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.