Canal+ utökar allsvensk satsning

Allsvenskan på sparkar igång på söndag när AIK möter nykomlingen Mjällby. Därmed blir det också premiär för Canal+ tv-fotboll. Kanalen ska sända 20 matcher från de 14 första omgångarna innan VM-uppehållet.

Totalt blir det minst 40 matcher från den allsvenska säsongen 2010. Måndagar, onsdagar och söndagar gäller i huvudsak som sändningsdagar. Det blir också en utökad satsning med kameror på nya positioner - länkkamera och kameror i omklädningsrummen. Tittarna kommer närmare inpå spelarna, tränarna, förberedelserna och spelet.

I anslutning till matcherna blir det också sammanfattningar med mål och händelser från övriga matcher.

Här är tv-matcherna från de 14 första omgångarna:

Mars
Söndag 14: AIK-Mjällby
Måndag 15: Örebro-Åtvidaberg   
Tisdag 23: Malmö FF-Örebro SK                
Måndag 29: Helsingborg-IFK Gbg            
Onsdag 31: Djurgården-BP            

April
Tisdag 6: Åtvidaberg-Kalmar FF            
Söndag 11: Helsingborg-Elfsborg            
Onsdag 14: AIK -Halmstad            
Söndag 18: IFK Göteborg-Elfsborg           
Tisdag 20:  Helsingborg-Malmö FF            
Söndag 25: GAIS-Kalmar FF
Torsdag 29: IFK Göteborg-Malmö FF            

Maj
Söndag 2:  AIK-Djurgården           
Onsdag 5: Elfsborg -Malmö FF             
Torsdag 6: IFK Göteborg-AIK            
Söndag 9: Örebro-Djurgården
Måndag 10: GAIS-IFK Göteborg            
Onsdag 12: Elfsborg-AIK            
Söndag 16: Kalmar FF-Helsingborg            
Måndag 24: Malmö FF-BP            

Först Nybro Vikings – och nu anrika Södertälje Sport med sju guld i mästarskölden. Det ekonomiska klimatet i Hockeyallsvenskan, HA, är allt bistrare. I Nybro samlade supporter och privata givare in fem miljoner på 12 dagar och jagade i väg konkursspöket.
På söndagskvällen vann Södertälje, 6-2, mot AIK på ett utsålt Johanneshov, 8 094 åskådare.  Då hade SSK:s klubbdirektör, Josef Boumedienne, på lördagen berättat för Länstidningen om ett omedelbart konkurshot. Ja i mailkonversation med kommunledningen vittnat om en mycket ansträngd situation och att han var högst osäker om likvida medel fanns för december-lönen till A-truppens spelare.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.

 En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen