MTG lurar SVT på OS-sändningar?

Sedan 1960 har SVT sänt OS, sommar som vinter. Men nu kan tittarna tvingas byta kanal för att få se de olympiska tävlingarna. MTG med TV3 i spetsen är på jakt och sägs vara berett att betala ett högre pris.

Vinter-OS 2014 i Sochi och sommar-OS 2016 i Rio de Janeiro är aktuellt. SVT har lagt bud i avsikt att behålla traditionen att sända OS.

Sportfive ser till högsta budet

Men rättighetsförmedlaren Sportfive har sagt nej till SVT:e nuvarande bud, enligt Dagens Media som har uppgifter som gör gällande att MTG har blivit den mest aktuelle köparen.

Från alla håll är ”inga kommentarer” det återkommande svaret. Förhandlingarna är inte avslutade och ingen vill yppa vad som har hänt eller kan tänkas ske.

Att det här läget kunde uppstå insåg många redan när det stod klart att Sportfive köpt rättigheterna för OS 2014 och 2016. Plötsligt var maktspelet helt förändrat.

EBU, de europeiska public servicebolagens gemensamma organisation, tappade ett tidigare nästan självklart herravälde, inte minst mot bakgrund av att IOK har ansett att OS är något som ska kunna ses av alla tittare.

MTG måste ersätta hockey-VM

Nu tog de kommersiella intressena överhanden och före årsskiftet uppmanade Sportfive alla intresserade mediebolag att lämna bud på de nordiska sändningarna. Och efter fyra månader av budgivning har SVT problem att få sitt förslag att räcka till.

- Jag kan inte kommentera förhandlingarna. Allt är konfidentiellt, säger både Phillip Männer, Nordenchef för Sportfive och SVT:s förhandlingschef Jan Olsson till Dagens Media.

MTG:s intresse påverkas starkt av att TV-gruppen erövrade rättigheterna till ishockey-VM till och med 2017. Därmed är MTG i starkt behov av ett evenemang av dignitet – och vad vore bättre än dubbla OS...

Qurt (inte verifierad)

fre, 2011-05-06 20:24

1. Katastrof!!!

Om detta är sant så blir det den största katastrof som kan drabba svenska sport-Tv tittare! SVT är den enda TV-kanal som kan producera och visa sport på TV. Alla övriga "suger"! Speciellt MTG!

Anonymous (inte verifierad)

sön, 2011-05-08 21:38

2. MTG??

MTG går inget vidare! Har betalat alltför mycket för en hel rad sportevenemang utan att kunna få in motsvarande inkomster. De kanske vaknar snart!!!

Henrik (inte verifierad)

tis, 2011-05-24 10:06

3. .

Det är en sak att göra kommers på ett hockey- eller fotbollsmästerskap. En helt annan sak med OS som inte har liknande tittartoppar och tar oerhört mycket mer resurser och sändningstid. Det finns bara ett fåtal idrotter som är kommersiellt gångbara att sälja in till annonsörer.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja