Frölunda betalade 84 miljoner i löner

Elitserien blöder. En efter en av klubbarna tvingas notera förluster. Värst är Frölunda med 29 miljoner kronor back medan Skellefteå gör en vinst på 6,4 miljoner och Timrå bryter sin trend och gläds över ett plus på 400 000 kronor.

Timrå medverkade varken i slutspelet eller i kvalserien. Just de matcherna som ofta genererar pengar och bestämmer det slutliga ekonomiska resultatet.

Ungefär samma omsättning

Men glädjen i klubben är ändå stor eftersom en negativ trend bryts. 400 000 kronor är förvisso bara fyra månadslöner för en spelare, men betyder ändå att ledarna slipper jobba med ett besvärligt underskott.

Notera också – Timrå hade en omsättning på 107,4 miljoner kronor, vilket är den högsta någonsin i klubbens historia.

Samtidigt redovisar Frölunda en omsättning på bara en miljon mer (108,3 miljoner kr i moderbolaget) än Timrå. 

Ett underskott på 29,5 miljoner

I övrigt är det slut med alla likheter. Frölunda Indian tvingas medge att den ekonomiska förlusten blev stor, mycket för stor, nämligen 29,5 miljoner kronor.

Men så har också intäkterna minskat med 13 miljoner kronor samtidigt som personalkostnaderna har ökat med 6 miljoner.

77,2 procent av omsättningen var just personalkostnader. Det är lika med 83,6 miljoner kronor. En lönekostnad som torde slå allt annat i svensk lagidrott.

Här försvann miljonerna

Det egna kapitalet minskade från 64,6 miljoner kronor till 35,2.

Dra ned, spara, skär hårt – påbudet från Frölunda styrelse är distinkt. 20 miljoner ska sparas tack vare inskränkningar.

- Den största delen av besparingen är på A-laget, men berör hela föreningen, säger ordförande Per Anders Örtendahl till klubbens hemsida.

I koncernen stannar förlusten på 19 miljoner kronor och det beror mycket på en nyemission i dotterbolaget Frölunda Hockey Utveckling AB på 15 miljoner kronor.

Mitt upp i besvärligheterna kommer ändå den roliga nyheten att fem västsvenska företag sponsrar ungdomshockeyn med 15 miljoner kronor. Pengarna går till Frölunda Hockey utvecklings AB och ska enbart användas till en satsning på ungdomslagen och visionen om en kommande europeisk hockeyliga.

LHC blöder ordentligt

Minus 3,3 miljoner kronor minst – det fick medlemmarna redovisat vid Linköpings HC:s årsmöte. Alla var beredda på dystra siffror eftersom laget misslyckades i SM-slutspelet.

- Vi har jobbat och fortsätter jobba intensivt med vår kostnadssida. Nu vill vi vända på trenden igen och sikta mot SM-guldet. Det är den känslan som också får vår omgivning att vara med och satsa och därmed öka intäkterna, säger klubbdirektören Mike Helber i ett pressmeddelande.

Målet är att nå ett nollresultat för grundserien och det ska ske tack vare några miljoner från Hockeyligan via ett nytt avtal med Svenska Spel, successivt minskade lönekostnader för spelartruppen och en viss ökning på marknadssidan.

LHC-koncernen, inklusive affärsverksamheten, omsatte 169,4 miljoner kronor.

Påfestande för Modo

Modo Hockey har upplevt två krisår. Sviterna efter en påfrestande säsong stannade vid ett minus på 5,2 miljoner. Dyra, påtvingade värvningar och sämre publiksiffror drar ned resultatet.

Brynäs anslås en optimism för att komma tillrätta med ekonomin. 

- Vi måste satsa på den privata marknaden, menar gästrikarna och lanserar ett så kallat ”flex-kort” med ett biljettpaket om sex matcher till rabattpriser.

Utbudet av mat i restaurangen, pubar och kiosker ska bli avsevärt bättre. Temadagar med bl a Ladies hockey night och medlemskvällar finns också med i planerna. 100-årsjubiléet kommer dessutom innebära hemliga aktiviteter.

Bästa i klubbens historia

Skellefteå AIK Hockey redovisar en vinst på 6,4 miljoner kronor och ett eget kapital om 14,9 miljoner kronor. Det är det bästa ekonomiska resultatet i klubbens historia.

I verksamhetsberättelsen konstaterar klubbdirektören Pea Israelsson och ordförande Pär Nordlund att det blev ett så mycket bättre resultat än budget beroende på att prognosen baserades på grundseriesäsongen.

I vinsten ingår resultatet för det helägda dotterbolaget Rinkside AB som redovisar en vinst på 2,4 miljoner. Totalt har klubben en omsättning på 101, 5 miljoner kronor.

Skellefteå hade den gångna säsongen 108 spelare och tränare anställda till en kostnad om 21 miljoner kronor.

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen