Gunde Svan tvingas lämna återbud
Gunde Svan såg om någon fram emot ett deltagande efter att själv ha följt grenarna och kampen på TV under åren. Och i synnerhet efter Ingemar Stenmarks uppvisning vid senaste upplagan blev Gunde motiverad.
"Hemskt tråkigt"
Men nu har han tvingats kontakta SVT och lämna återbud när just hans grupp ska flyga till inspelningarna i Ungern.
- Det här är hemskt tråkigt, jag hade sett fram emot att vara med och till och med tränat extra hårt för att prestera bra där nere, säger Gunde Svan till TT Spektra.
Den forne skidåkaren har varit sjuk i sex veckor och testat två olika penicillin, utan resultat.
Sjuk i Virus
- De trodde först att det var lunginflammation, men det är någon form av virus. Det är hemskt segt och jag kan inte utföra den sortens övningar som krävs i programmet, säger han.
Med kort varsel har Jörgen Jönsson blivit inkallad. En av hockey-Sveriges största profiler blir nu en av deltagarna.
Han vann OS-guld 1994 och 2006, VM-guld 1998 och 2006 samt SM-guld med Färjestads BK sex gånger. Han är den ende som vunnit OS-, VM- och SM-guld samma säsong, 2006. Sedan hockeykarriären har han arbetat som assisterande tränare i Färjestad och som expert för Radiosporten.
Årets TV-program
I år avgörs Mästarnas mästare i två grupper. Sex deltagare tävlar i varje grupp. Två deltagare från varje grupp möts sedan i en semifinal där tre går vidare till finalen.
Den första gruppen har varit i ungern och nu beger sid den andra gruppen till inspelningarna i Ungern.
Här har Jörgen Jönsson sällskap av Victoria Sandell-Svensson, Anders Järryd, Susanne Ljungskog, Pernilla Wiberg och Stefan Schwarz.
Tittarna röstade nyligen fram ”Mästarnas mästare”, producerat av Meter Television, till årets tv-program.
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen. Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.
Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.
Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.