TV4-Gruppen och SBS TV i ny storaffär

TV4-Gruppen säljer fri-tv-rättigheterna kring SM-slutspelet i ishockey 2013 till SBS TV. Samtidigt pågår även diskussioner kring en försäljning av tv-kanalen TV11 till SBS TV.
Kanal 5 köper allt mera sporträttigheter av TV4-gruppen. Foto: Scanpx

 

Från TV4-gruppen kommuniceras nu "För TV4-Gruppen innebär affären att den renodling av sporträttigheter som inletts under 2012 nu är genomförd."

Ni känner till historien – hur TV4 mycket överraskande avstod sändningarna från fotbollslandskamper. Sålunda var det Kanal 5 som sände när Sveriges vände 0-4 till 4-4 i VM-kvalet mot Tyskland.

Tidigare har TV4-gruppen kraftfullt framhållit betydelsen som Fotbollskanalen. Uppgifter har gjort gällande att det har kostat runt 1,5 miljard att komma över rättigheterna till alla landskamper (såväl A- som U-landslaget), allsvenskan, superettan och all damfotboll. Men delar av det paket släpper man nu.

Mångmiljonaffär

Efter försäljningen av Tysklandsmatchen kom tillkännagivandet att Kanal 5 också hade köpt rättigheterna till ytterligare fem fotbollslandskamper av TV4.

Nu har TV4-Gruppen och SBS TV slutit avtal om att fri-tv-rättigheterna kring Elitserieishockeyns SM-slutspel under 2013 övergår till SBS TV. Affären beskrivs som ett led i en strukturell översyn som TV4-Gruppen genomfört för att vidareutveckla och stärka verksamheten, skriver TV4 i ett pressmeddelande.

Den nya uppgörelsen handlar om köp av rättigheter för åtskilliga miljoner. Kanal 5 tar över slutspelshockeyn.

Förhandlingar pågår dessutom kring en försäljning av tv-rättigheterna till SM-slutspelet i ishockey 2014 och i förhandlingarna ingår också diskussioner runt TV11:s framtid.

"Hockeyn säljer inte"

- Under hösten har vi sett över och renodlat våra sporträttigheter och sålt några av dem, varav nu totalt tre till SBS TV, säger TV4-Gruppens vd Casten Almqvist.

- Den här affären markerar slutet på den översynen. Nu skapar vi utrymme för intensifierade satsningar på våra stora lägereldsprogram i TV4 och Sjuan, samtidigt som vi jobbar ännu hårdare med våra digitala plattformar som TV4 Play.

Utlösande för affären är att TV4 inte tjänat tillräckligt med pengar på ishockey. "Varken TV11 eller SM-slutspelet i hockey har levt upp till förväntningarna", bekräftar TV4:s kanaldirektör Peter Lindström till dagensmedia.se.

Kanal växer som idrottskanal

Desto större är optimismen hos SBS TV som växer som idrottskanal. Med först fotbollslandskamper och nu också hockeyslutspel blir Kanal 5 ett allt större alternativ för reklamköparna.

Enligt avtalet kommer SM-slutspelet att visas både av SBS TV och av C More. SBS TV har "second pick" på kvartsfinalerna och semifinal 1-3, "first pick" på semifinal 4-7 och sänder dessutom finalserien. Övriga matcher sänds av C More.

SBS TV är Sveriges tredje största kommersiella tv-företag och har 4 miljoner tittare varje vecka i kanaler som TV 5 och kanal 9.

- Hockeyslutspelet har definitivt kommit hem igen. Vi har köpt en fantastisk rättighet och vi ska naturligtvis paketera sändningarna så att vi maximerar upplevelsen och lyfter fram allt vi och svenska folket älskar med elitseriehockey, säger Calle Jansson, kanaldirektör för SBS TV.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Apropå kvinnodagen; Sverige har för första gången fler kvinnor än män på exekutiva, verkställande, positioner i europeiska och internationella idrottsförbunds styrelser. Totalt är det 63 personer varav 54 procent är kvinnor och 46 procent män. Även det totala antalet internationella representanter har ökat från 368 till 396 personer– men här finns fortfarande steg att ta för att nå jämställd fördelning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.