Elitserien såld för 1,3 miljarder
C More och Svenska Hockeyligan är överens, avtalet är tecknat och innebär att C More har rättigheterna till såväl Elitserien som SM-slutspelet på samtliga plattformar.
Hockeyn viktigast
C More har sedan tidigare sändningsrättigheterna för den kommande säsongen av Elitserien och delar av slutspelet och behåller alltså bilderna.
- Elitserien i ishockey har länge varit en hörnpelare i vårt sportutbud, och vi är naturligtvis mycket glada över att ha säkrat Sveriges idag viktigaste betal-TV-rättighet för många år framöver, säger Johan Kleberg, VD C More samt ansvarig sporträttighetsinköp TV4-Gruppen.
C More och TV-Gruppen har omstrukturerat utbudet under det senaste halvåret. Förvåningen var stor när flera fotbollslandskamper såldes vidare.
Översyn av utbudet
- Efter höstens strukturella översyn av TV4-Gruppens sporträttigheter visar vi nu tydligt det långsiktiga värdet av stora rättigheter i våra olika kanaler. Det är avgörande i en tid av stora teknikdrivna förändringar av tv-landskapet, säger Johan Kleberg.
Räkna alltså med fortsatta hockeysändningar i C More och till vis del även i fyran.
- Inom Svenska Hockeyligan pågår ett spännande utvecklingsarbete och att få involvera C More i framtidens Elitserie känns mycket inspirerande, säger Jörgen Lindgren, vd Svenska Hockeyligan.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Christian (inte verifierad)
sön, 2014-03-16 15:43
1. C-More som ägare till rättigheterna av SHL
Att C-More äger sändningsrättigheterna till SHL är ett stort jävla skämt. Kommentatorerna har ingen koll över huvud taget när det gäller någonting gällande ligan eller dess spelare. Och C-Mores priser för att se denna sporten? Skrattretande.. C-More har endast SHL att erbjuda så som jag ser det men kräver ändå det dubbla gentemot vad exempelvis Viaplay tar och vad denna leverantör har att erbjuda inom sportväg. Hade hoppats på att rättigheterna hade tillfallit detta företag istället.