Viasat OS-satsar med Karro
Viasat kommer att direktsända tv-historiska 1 300 timmar från Sotji 2014. Samtidigt erbjuder onlinetjänsten Viaplay tittaren möjligheten att följa spelen var man vill.
I studion - Carolina Klüft!
I Sotjistudion kommer en ny spännande Viasatprofil att ta plats när OS-, VM-, EM- och bragdguldmedaljören Carolina Klüft debuterar i en programledarroll.
- Jag har antagit en stor uppgift, men känner nyfikenhet och ett stort driv. Jag älskar OS, oavsett om det är sommar eller vinter. Det ska bli skitkul, säger Carolina Klüft.
- Eftersom jag har själv tävlat i OS har jag en bredare förståelse för allt det runt omkring som gör OS så speciellt för de aktiva. Jag hoppas att kunna bidra med kunskap och nyfikenhet.
Rekryteringen av Klüft kommer att följas av fler spännande namn.
Tackat nej till andra erbjudanden
Hon har studerat freds- och konfliktkunskap på Uppsala universitet och arbetat med Naturskyddsföreningen och svenska FN-förbundet - och hon har tackat nej till andra TV-jobb.
- Jag hade inte tänkt jobba så mycket med idrott och har inte tillräckligt med kunskap och intresse för att vara expert. Men det här är en helt annan roll. Jag kände direkt att det var något för mig. Jag ska sätta mig in i yrket och fråga andra programledare om tips, säger Klüft.
”Carro” ska leda en del av livesändningarna och intervjua idrottare i Viasats OS-studio.
Så ska Viasat locka tittarna
Ett nytt kapitel i svensk tv-historia skrevs när MTG och Viasat tog över rättighetsfacklan för de kommande två olympiska spelen, i Sotji 2014 och Rio de Janeiro 2016.
- Vi är otroligt stolta över det förtroende vi har fått från Internationella Olympiska Kommittén (IOK), säger Viasats sportchef Erik Westberg och tillika ansvarig för OS-projektet.
Nu lanseras en ny kanal med OS-innehåll, Viasat 2014, med betoning på klassiska ögonblick och dokumentärer.
SOK ser fördelarna
- Redan före och mellan OS ska fler få chansen att upptäcka dramatiken i nya idrotter och lära känna personligheterna. Att möta nya idrotter och se svenskar i toppen är en del av tjusningen med OS och det vet MTG, säger Stefan Lindeberg, ordförande i Sveriges Olympiska Kommitté (SOK).
Viasat, som 2012 sände 8 000 livetimmar sport, kommer att direktsända mer från ett vinter-OS än vad som någonsin gjorts tidigare, närmare bestämt 1 300 timmar, i HD-kvalitet och med svenska kommentatorer.
Och med hjälp av onlinetjänsten Viaplay erbjuds även tittaren möjligheten att följa hela spelen i direktsändning var de vill, via datorn, telefonen, surfplattan eller spelkonsolen.
- Det öppnar sig helt nya möjligheter att följa OS, säger Stefan Lindeberg.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















