Hasse Backe kunde inte säga nej

Det är en prestigevärvning. Och en rekrytering som kostar. Men Hasse Backe kunde bara inte motstå anbudet och sa slutligen ja till att byta TV-kanal.
En välmeriterad tränartrio som jobbade tillsammans, Tord Grip, Hasse Backe och Svennis Eriksson. Nu är Backe Sveriges främste expertkommentator i TV. Foto: TT

 

Hasse Backe uppvaktades redan före fotbolls-VM.

Emir Osmanbegovic vet så väl vad Backe går för. Han var den sista pusselbiten i SBS Discovery TV:s satsning inför Kanal 5:s nya och omfattande fotbollsbevakning.

Emir tog samma steg

Emir Osmanbegovic tog samma steg som Backe för bara några månader sedan och blev sportchef på SBS Discovery TV från att ha varit fotbollschef på TV4. Därefter har Osmanbegovic byggt sitt team. 

Först Karin Frick, Niklas Jarelind, Nora Henriksson och sedan Sveriges meste landslagsman, Anders Svensson, som expertkommentator. 

Men det fattades någon, snackades det om.

Emir Osmanbegovic visste tidigt vem denne någon var. Med Hasse Backe i gänget skulle allt bli perfekt inför EM-kvalet 2016 som ska sändas i Kanal 5.

Hemlighetsmakeri

Men före och under VM fick inget komma ut om diskussionerna.

I dag säger Hasse Backe i den officiella versionen:

- Det ska bli mycket intressant att följa landslagets kamp om en plats i EM 2016. Det här ska bli mycket roligt.

Han måste ha haft en märklig känsla under VM i Brasilien. Har hyllades oreserverat av TV4-tittarna tillsammans med Anna Brolin och Olof Lundh och har levt och arbetat med dem i över en månad. Deras samarbete har fungerat bättre än någonsin. 

Samtidigt har han vetat att de skulle skiljas när de väl kom hem. När det var slut på hemlighetsmakeriet.

"Kommer att sakna honom"

Ingen avundsvärd situation för Hasse Backe som närmast har överpresterat i TV4-studion på Copacabana, hela tiden i vetskap om att han snart skulle säga tack och hej till kollegorna.  

”Trist att tappa en vass kollega (och god vän) som Hasse Backe. Kommer verkligen att sakna att jobba med honom, men så är livet i branschen...”, skriver Olof Lundh på twitter.

Han måste tycka att det är självaste den. Han förlorar sin partner när jobbet både var som roligast och bäst.

Jobbade med Svennis

Hasse Backe har större erfarenhet än de flesta inom den svenska tränarkåren. En egen karriär tog ytterligare fart med Svennis Eriksson och Tord Grip och via uppdrag runt om i världen. Backe, i dag 62 år, har jobbat i Danmark, Österrike, England, Mexiko och USA.

Under de senaste åren har han anlitats av TV4 och vuxit in även i rollen som expertkommentator. Han har funnit sig tillrätta, tyckt att jobbet varit kul och blivit allt mera uppskattad. Påläst och distinkt har han blivit landets främste expertkommentator.

Nyligen förklarade Backe också att han inte hade några som helst avsikter att återvända till tränaryrket. Möjligen hade han då tagit beslutet att byta kanal.

- Det ska bli mycket intressant att följa landslagets kamp om en plats i EM 2016. Men även andra toppmatcher i ”Week of football” med exempelvis världsmästaren Tyskland, Spanien och England lockar, säger han nu själv.

Fotbollskanal 1 och 2

SBS Discovery Media förfogar alltså över rättigheterna till VM-kvalmatcherna för samtliga europeiska landslag år 2018. 

Genom att förföra fotbollsfolket ska tittarna lockas till Kanal 5.  

- Nu har vi vårt team på plats och nu kan vi fokusera ännu mer på innehållet och paketeringen. Vi längtar till EM-kvalet och hoppas kunna erbjuda tittarna den bästa fotbollsunderhållningen, säger Emir Osmanbegovic. 

Kanal 5 vill vara Fotbollskanalen. Det epitet som just TV4 använder.

Thomas Ejderhov

Samuel J (inte verifierad)

fre, 2014-07-18 00:25

1. Det stavas MEXIKO, med K. Om

Det stavas MEXIKO, med K. Om ni inte skriver Denmark och Austria MÅSTE det vara ett K.

Vågar jag? (inte verifierad)

fre, 2014-07-18 09:22

2. Helt obrgripligt med texten

Helt obrgripligt med texten "hyllades oreserverat" vilken värld lever ni i.

Nä (inte verifierad)

fre, 2014-07-18 09:40

3. Nä, Mexico stavas Mexico i

Nä, Mexico stavas Mexico i Mexico. Danmark stavas Danmark i Danmark. Det kan aldrig vara fel att stava ett geografiskt namn på sitt ursprungliga språk.

Christer (inte verifierad)

fre, 2014-07-18 11:35

4. Landssorg?

Det finns säkert 100 duktiga fotbollsanalytiker/experter som kan ersätta Backe. Bra för Backe att byta miljö. Bra för TV4-tittarna att få nya vinklar på fotbollen. Alla nöjda, alla glada.

Plock (inte verifierad)

fre, 2014-07-18 18:21

5. ?

Vilka 100 är dom som matchar Backe?!?

Samuel J (inte verifierad)

lör, 2014-07-19 04:23

6. Men om man skriver Österrike,

Men om man skriver Österrike, som man ju inte säger i Österrike utan här i Sverige, då får man väl ändå lov att hålla sig till hur vi skriver här i Sverige.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen