På besök i Parneviks jättekåk
Äntligen fick enskarna kliva över tröskeln till familjen Jesper Parneviks flotta villa i Florida. 1300 kvm...
Annons på Blocket om huset
Marknadsföringen från TV3 är omfattande, här tror man på höga tittarsiffror när Parneviks välkomnar en rad svenskar i en rad program.
I helgen gick TV3 ut med en annons på Blocket med budskapet "Lyxvilla till salu för 75 miljoner - första visning på måndag kväll, välkomna!" För säkerthets skull infogades "OBS! DETTA ÄR EN ANNONS FÖR PROGRAMMET VÄLKOMMEN TILL PARNEVIKS SOM SÄNDS PÅ TV3".
Här kan du själv se annonsen med en rad bilder från familjen huset.
Det har gått bra för Bosse Parneviks grabb. Jesper var framträdande på först Europatouren och sedan USA-touren. Miljonerna från tävlingarna och sponsorerna skapade en förmögenhet och Jesper och hustru Mia kunde 2000 börja bygga den enorma villan i italiensk stil.
Byggde för 70 miljoner
Totalt kom Casa Mia att kosta nära 70 miljoner kronor att bygga. Men då ingick en boyta på 1 400 kvadratmeter, nio sovrum, två vattenfall, biograf, gym och sjötomt i Jupiter i Florida.
Här finns allt och lite till.
I tv-serien Parneviks i TV3 får tittarna följa Jesper och Mia Parnevik, samt barnen Peg, Penny, Philippa och Phoenix i deras spännande liv. Ett flertal gäster är speciellt inbjudna. Parneviks är kända för sin gästfrihet och i premiäravsnittet syntes prinsessan Birgitta, Samir Badran och Lars Ohly på besök.
Dörrar på glänt
Jesper och Mia gifte sig 1994 och har alltid älskat att få besök. Ytterdörrarna står ständigt på glänt till trevåningshuset.
Florida har varit familjen Parneviks bas under Jespers karriär som golfproffs. Han har inte bara gjort sig känd för sina segrar, utan även för sina excentriska klädval i en konservativ värld, exempelvis tajta knallrosa byxor och den uppvikta kepsen.
Med åren har paret Mia och Jesper blivit en livlig fyrabarnsfamilj med ett rikt socialt liv i prominenta Jupiter. Och de har inga planer på att flytta hem till lilla Sverige.
Ständig ström av gäster
Barnen Peg, Penny, Philippa och Phoenix är minst lika amerikanska som svenska. De medverkar och tittarna får i serien Parneviks en inblick i livet som tonåring i USA, både på skola och fritid.
Serien följer hela familjen i deras kaotiska vardag. Samtidigt som det vanliga livet pågår har Mia och Jesper även bjudit in sina favoritgäster från Sverige som kommer att bo hos dem i huset. Vissa av gästerna är vänner till familjen sedan tidigare. Andra är nya bekantskaper som de vill veta mer om.
Jesper och familjen, Jesper, 50 år, golfproffs, Mia, 47 år, familjens nav, Peg, 19 år, Penny, 17 år, Philippa, 15 år, och Phoenix, 14 år, alla studenter, bjuder verkligen på sig själva.
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen. Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.
Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.
Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.