Tung värvning av Viasat

Viasat Sport gör en tung värvning och rekryterar Robert Perlskog från TV4. ”En nytändning, något som alla människor behöver i sitt liv”, förklarar han kanalbytet.
Det började på Radiosporten 1981 och via TV4 fortsätter nu karriären på Viasat.

 

Med ett massivt utbud i form många fotbollsrättigheter och därtill OS i Rio de Janeiro är det inte så svårt att locka.

Inte heller 60-årige Robert Perlskog kunde motstå det. Han tar steget över vid årsskiftet  Robert Perlskog för att bland annat kommentera två handbollsmästerskap samt OS i Rio.

- Jag är otroligt glad att det gick i lås, och jag är mycket jobbsugen, säger Robert Perlskog som ursprungligen kommer från Radiosporten dit han kom 1981.

Succéparet återförenas

Nu återförenas succéparet från åtskilliga handbollsmatcher. Samspelet med förre landslagsmålvakten Claes Hellgren fungerade mycket bra och det är något som Perlskog har saknat. Tillsammans har de sedan 1995 gjort 29 handbollsmästerskap.

- Vi har haft väldigt mycket roligt de här 20 åren, och är förmodligen det mest samspelta kommentatorsparet i dag. Det finns i alla fall inga andra som jobbat tillsammans så länge, säger Perlskog.

Nu tar radarparet sikte på tre nya mästerskap under 2016 – EM för herrar och damer, samt OS-handbollen i Rio. 

– Damerna har tagit jättekliv och är nu etablerade i världstoppen. Och på herrsidan finns det en ny spännande generation spelare med 18-årige Lukas Nilsson i spetsen. Det finns en genuin handbollskultur i Sverige.

Många älskar handboll

Landslagshandbollen har med åren blivit en av våra mest folkkära och populära tv-idrotter.

- Jag har förstått att folk älskar att kolla landslagshandboll, dels för att det är gult och blått, men också för det inte finns några döda punkter i sporten. Det är fart, teknik och fysik. Jag

tvivlar på någon sport, utan skydd, är tuffare. Sedan har jag med åren lärt mig uppskatta det intrikata taktiska spelet.

Perlskogs första stora uppdrag blir handbolls-EM för herrar från Polen, 15-31 januari, och han ska förutom mästerskapen även kommentera Champions League-handboll på Visats kanaler.

Viasats sportchef Per Nunstedt är mycket nöjd med värvningen:

- Robert är en av Sveriges mest meriterade och skickliga yrkesmän inom det här området, och snackar vi kommentatorspar så finns det i dag inget mer sammansvetsat än "Firma Robban & Claes". 

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen