Men Zachrisson är självkritisk
Han avviker från mängden. Han uttrycker sig på ett sådant som få andra. Eller rättare sagt, som ingen annan.
Det här kan inte vissa kritiker och tittare acceptera. Hellre alla enligt samma stil och ständigt serverande fakta.
De ju ändå...
Göran Zachrisson gör TV-kommenterandet annorlunda. Platser, episoder, äventyr, allt i en blandning, gillar han att överraska med och berätta om.
Nånstans kan man tro att han har inställningen att tittarna ändå ser vad som händer.
- Men det är en sak som stör mig. Jag undrar, duger jag? Och det har jag inte riktigt fått bekräftat, säger Zachrisson.
Expressen har pratat med honom och han är självkritisk och inte nöjd med OS:
- Nä, det var jag inte. Och så har jag känt andra gånger, när det blir för långa sändningar. Spelet tål inte det. Det ska vara långsamt, det är spelets takt. Men du behöver inte visa folk som ligger fjorton slag efter.
Besvärliga sändningar
- De där sändningarna från OS var väldigt svåra att hantera. Det var för många timmar. Och de var väldigt dåligt producerade.
- Man kastades från green till green och det blev inget sammanhang, ingen bra berättelse. Och då är det lönlöst, det går inte att göra något bra av det där. Sändningarna har blivit längre och sämre. I Europa är tävlingarna betydligt bättre producerade.
Hans parkamrat, Catrin Nilsmark, fick desto mer beröm under OS.
Göran Zachrisson, är det så att du funderar på att backa tillbaka?
- Nu vågar jag inte tänka på det. Nu måste vi pallra oss till Minneapolis, där Ryder Cup spelas, i svenskbygder. Det är en av idrottsvärldens hetaste händelser. Det blir väldigt svårt att förstöra Ryder Cup.
Åldern saknar betydelse
I höst utgår hans kontrakt med Viasat.
- Jag ska göra Ryder Cup nu, och jag har lite småplock kvar. Men vi är ju två om saken. Jag vet inte om jag vill fortsätta, och jag vet inte om de vill att jag ska fortsätta, säger Zachrisson.
Åldern, 78 år, viftar han bort:
- Jag tror att om man kan och tror att man är bra nog, då ska man fortsätta så långt som möjligt. Det håller hjärnan vid liv. Det tror jag väldigt mycket på.
Mest lästa just nu
Spelaraffärerna inom svensk elitfotboll ökar markant just nu. Transfermarknaden är het och klubbar säljer ovh köper för stora pengar.
IFK Göteborg har gjort en ny stor affär när italienska Serie B-klubben Sassuolo köpte Laurs Skjellerup som blir en av IFK:s dyraste försäljningar genom tiderna då prislappen ska, enligt uppgifter, hamnat på drygt 46 miljoner kronor. Många minns också hur IFK sålde Malick Yalcouyé till engelska Brighton och totalt handlar det om intäkter på runt 100 miljoner kronor.
8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.