Varken SVT eller TV4 visar intresse
Ligachefen Per Selin har jobbat hårt för att skapa en egen tv-kanal och webbsändningar av samtliga elitseriematcher.
Och att erbjuda kanalerna färdiga bilder och att de sedan får möjlighet att redigera och välja om och vad de vill sända i sina ordinarie program.
Enighet bland klubbarna
Bandyklubbarna är överens om att det är en chansen inför framtiden.
- Det här enar oss elitklubbar ännu mer i våra framtidssatsningar, säger Per Selin.
För några år sen sände TV4 ett 30-tal matcher från elitserien. I fjol visade SVT sju matcher, inklusive SM-finalen. Men tv-kanalernas intresse att fortsätta sända bandymatcher är svalt.
- Utvecklingen av svensk bandy är beroende av att kunna visa så många av våra matcher som möjligt live. Att göra oss beroende av tv-kanaler och mediahus är en vansklig väg, säger Per Selin.
- Därför har vi gemensamt tagit beslutet att äga våra egna rättigheter och själva distribuera matcherna på vår egen webb tv-kanal, Bandyplay.
182 matcher
Totalt handlar det om 182 grundseriematcher samt slutspel som kommer att live-sändas under säsongen 2016-2017.
Under svenska cupen i Lidköping sände Bandyplay 15 matcher live. Både klubbledare och tv-publik har hyllat satsningen:
– Det är ett steg i rätt riktning för svensk bandy, säger Bollnäs klubbchef Robert Lindgren. Genom att äga våra egna sändningar blir vi starkare och på sikt är vi övertygade om att vi får ny publik och nya intäkter.
Ligachefen Per Selin öppnar för fortsatta samarbeten med tv-kanaler och mediahus:
- Förra året sände Bandypuls över 80 matcher och vi distribuerar gärna klipp och matcher till alla som är intresserade av vår produkt.
- Under svenska cupen i Lidköping paketerade vi highlights och skräddarsydda klipp till mediahus, och det har gett oss alla en övertygelse om att vi är på rätt väg.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















