Klubbar tröstas med 1 miljard vardera
28 av Manchester Uniteds 37 matcher i Premier League har tv-sänts av live av BT Sports och Sky Sports. Det betyder att klubben får cirka 1,7 miljarder kronor av tv-bolagen, mest pengar av alla klubbar. Två klubbar tröstas för övrigt med 1 miljard vardera
Ligasegraren Manchester City har visats i 25 matcher men får 18 miljoner kronor mindre än konkurrenten United skriver Sportbladet som citerar Daily Mail.
Pengar som de behöver
Stoke och West Bromwich åker ur men kan torka tårarna på väg till banken. Lagen får vardera drygt 1 miljard kronor. En bra tröst i besvikelsens stund.
Den totalsumma som varje Premier League-klubb får från BT Sports och Sky Sports baseras på antalet gånger som laget har medverkat i en live-sänd match, vilken ligaposition laget hamnar på i tabellen samt en jämnt fördelad delsumma som alla lag får, drygt 924 miljoner kronor per lag.
Varje ligaplacering som laget klättrar är värt 22,7 miljoner kronor.
Så fördelas miljonerna
Så mycket tjänar alla Premier League-klubbar på tv-avtalet (räknat i SEK):
Manchester United: 1,739 miljarder
Manchester City: 1,721 miljarder
Liverpool: 1,680 miljarder
Tottenham: 1,676 miljarder
Arsenal: 1,648 miljarder
Chelsea: 1,631 miljarder
Everton: 1,483 miljarder
Newcastle: 1,411 miljarder
Burnley: 1,386 miljarder
Leicester: 1,367 miljarder
Crystal Palace: 1,322 miljarder
West Ham: 1,298 miljarder
Bournemouth: 1,286 miljarder
Brighton: 1,254 miljarder
Watford: 1,250 miljarder
Southampton: 1,226 miljarder
Huddersfield: 1,182 miljarder
Swansea: 1,136 miljarder
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar