Klubbar tröstas med 1 miljard vardera
28 av Manchester Uniteds 37 matcher i Premier League har tv-sänts av live av BT Sports och Sky Sports. Det betyder att klubben får cirka 1,7 miljarder kronor av tv-bolagen, mest pengar av alla klubbar. Två klubbar tröstas för övrigt med 1 miljard vardera
Ligasegraren Manchester City har visats i 25 matcher men får 18 miljoner kronor mindre än konkurrenten United skriver Sportbladet som citerar Daily Mail.
Pengar som de behöver
Stoke och West Bromwich åker ur men kan torka tårarna på väg till banken. Lagen får vardera drygt 1 miljard kronor. En bra tröst i besvikelsens stund.
Den totalsumma som varje Premier League-klubb får från BT Sports och Sky Sports baseras på antalet gånger som laget har medverkat i en live-sänd match, vilken ligaposition laget hamnar på i tabellen samt en jämnt fördelad delsumma som alla lag får, drygt 924 miljoner kronor per lag.
Varje ligaplacering som laget klättrar är värt 22,7 miljoner kronor.
Så fördelas miljonerna
Så mycket tjänar alla Premier League-klubbar på tv-avtalet (räknat i SEK):
Manchester United: 1,739 miljarder
Manchester City: 1,721 miljarder
Liverpool: 1,680 miljarder
Tottenham: 1,676 miljarder
Arsenal: 1,648 miljarder
Chelsea: 1,631 miljarder
Everton: 1,483 miljarder
Newcastle: 1,411 miljarder
Burnley: 1,386 miljarder
Leicester: 1,367 miljarder
Crystal Palace: 1,322 miljarder
West Ham: 1,298 miljarder
Bournemouth: 1,286 miljarder
Brighton: 1,254 miljarder
Watford: 1,250 miljarder
Southampton: 1,226 miljarder
Huddersfield: 1,182 miljarder
Swansea: 1,136 miljarder
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.
VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.