Tre nya expertkommmentatorer

SVT värvar nya medarbetare. Teamet av expertkommentatorer växer. Först kom Alhaji Jeng, 38. Den förre stavhopparen gjorde debut vid Finnkampen och ser nu fram emot VM i slutet av september. Sedan anslöt två f.d hockeyspelare, Dick Axelsson och Nils Ekman som i höst blir experter för SVT:s CHL-sändningar

Alhaji Jeng har skrivit kontrakt med SVT. Debuten skedde vid Finnkampen och nu väntar VM. Ett mästerskap som inleds den 27 september. och avslutas den 6 oktober.

 

Alhaji Jeng har tagit VM-silver, deltagit i OS och vunnit Finnkamper.

Nu står Alhaji Jeng inför en ny utmaning – som expertkommentator i SVT:s friidrottssändningar där friidrotts-VM gäller närmast.

– Det ska bli roligt. Kul att min gamla gren stavhopp är så het, det är fantastiskt att se Duplantis, säger den förre stavhopparen.

För ett par år sedan avslutade Alhaji Jeng sin friidrottskarriär. Som 36-åring och med problem med en skadad fot lämnade han sporten.

– Jag har inte tränat någon friidrott, eller varit tränare. Men jag håller ju koll på friidrotten, och min bästa kompis är ju Christian Olsson (OS-mästare i tresteg). Vi spelar padel och golf.

Han är inte bara expert på idrotten utan också på Doha, Qatar, där VM avgörs. Under tre år bodde och tränade Jeng i värmen på Khaliffa-stadion under supertränaren Stanislaw Szczyrba.

Nu ser han fram emot sitt nya jobb:

– Det blir en balansgång, kruxet är om man ska prata för de fem procent som är friidrottsexperter, eller till de 95 procent som tittar och inte har full koll? 

Som stavhoppare tränar man i stort sett alla friidrottsgrenar, utom kastgrenarna, så visst kan jag det här, säger Alhaji Jeng som nu efter friidrottskarriären jobbar på ett IT-företag i Göteborg.

Nya på SVT är också Dick Axelsson och Nils Ekman

De ska komplettera kommentatorerna Jonas Andersson och Chris Härenstam från studion i Stockholm vid CHL-sändningarna som leds av Marie Lehmann och Dusan Umicevic.

- Vi är glada över att kunna knyta till oss två kompetenta och färgstarka CHL-experter i form av Nils och Dick. Som De är profilstarka och verbalt oskygga, säger Bobby Baksi, SVT:s projektledare för CHL-sändningarna.

Dick Axelsson, som fortfarande är aktiv, har under sommaren och fortsätter under hösten att rehabträna på grund av knäproblem och kan därför arbeta som expertkommentator för SVT. Nils Ekman avslutade sin karriär 2010, efter en stroke.

- Det ska bli väldigt spännande! Framförallt är det kul att få chansen att bidra med mina erfarenheter och kunna se hockey på ett nytt sätt när man spelat så länge.Jag vill fortsätta att fokusera och jobba med hockey på det här nya sättet för mig är perfekt, säger Dick.

Han debuterade i Elitserien (numera SHL) för Djurgården 2007/2008. Sedan dess har han bland annat tagit Färjestad till SM-guld två gånger, spelat i Modo och Frölunda. Han har också provat på spel i NHL-klubben Detroit Red Wings, samt spelat två säsonger i schweiziska klubben Davos. Han var med i landslaget som tog VM-guld under VM 2013.

-Det ska bli jättekul att prova på expertrollen. Jag hoppas och tror att jag kommer att göra ett bra jobb. Jag älskar hockey, det har alltid varit en stor del av mitt liv och är fortfarande min stora hobby, säger Nils Ekman.

Han spelade för Djurgården när han avslutade sin karriär och är numera sportchef för Djurgårdens damlag. Utöver hundratalet matcher i Elitserien spelade han även flera säsonger i finska SM-liiga, ryska KHL och i NHL-lagen Tampa Bay Lightning, San Jose Shars och Pittsburgh Penguins. 

SVT gör en satsning på CHL och ska sända inte mindre än tio matcher fram till och med den 15 oktober. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett  upehåll. Så kunde hon  motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.

Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag.  De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.