Betalkanal för hästsport lanseras

Svensk Ridsport får en egen TV-kanal för ridsport. Bakom står Spring Media som sedan tidigare jobbar med varumärken som Damallsvenskan, Elitserien i speedway, och även Chelsea och Arsenal.

- Genom nysatsningen RidersLive.TV får fler möjligheten att följa våra svenska ryttare och hästar på tävlingsplatser runt om i världen, säger Caroline Berggren, vd RidersLive.TV.

- Vi vill vara en kvalitetspartner till arrangörer samtidigt som vi vill tillföra något nytt till ridsportintresserade i Sverige. Vi ska vara en nytänkande tv-kanal, 

Med ambitionen att följa svensk ridsport i världen startar sportmedieagenturen Spring Media tillsammans med Caroline Berggren, tidigare arrangör och marknadschef på Sweden International Horse Show,en ny svensk betalkanal för ridsporten – RidersLive.TV.

Kanalen kommer visa både inköpt och egenproducerat material.

– Vi har redan smygstartat med sändningar från SM för islandshästar och vi har säkrat flera intressanta

rättigheter. Det finns väldigt mycket bra ridsport som den svenska tv-publiken tidigare haft svårt att hitta

till, säger Caroline Berggren. 

– Vi har stor erfarenhet från en mängd olika sporter och producerar en hel del eget material. Det känns oerhört kul att vi nu kan bredda vårt utbud med en av Sveriges största sporter, säger Hans Svelander, partner Spring Media.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett  upehåll. Så kunde hon  motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.

Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag.  De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.