TV-idrott i mängd - här hittar du rätt kanal

Vilka har tv-rättigheterna till OS? Var sänds hockey-VM? Och hur får man egentligen tag på matcherna i damernas SSL?

Här får du alla svar.

Discovery har rättigheterna både till OS 2020 (som är uppskjutet till 2021) och OS 2024. Tävlingarna sänds därmed i Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11 och Eurosport samt via streamingtjänsten Dplay.

Och - är du storkonsument av idrott kommer det att kosta att ha tillgång till många sporter. Det krävs flera abonnemang

Här ären förteckning av utbudet och med idrotterna, tävlingen respektive kanal:

FOTBOLL

EM, herrar

Kvalspelet sänds i TV4 och C More. Mästerskapet 2021 kommer också att sändas båda kanalerna

VM, damer

Genomförs nästa sommar och matcherna ska visas i TV4, TV12, Sportkanalen och C More.

VM, herrar

Nästa VM är 2022 och matcherna visas då i TV4 och C More.

Confederations Cup, herrar

SVT har förtur till turneringen 2021.

Champions League, herrar

Nent Group har rättigheterna fram till 2021. Matcher sänds i Viasats kanaler och via streamingtjänsten Viaplay.

Premier League, herrar

Nent Group har köpt bilderna till rngelska förstaligan till och med 2028.

La Liga, herrar

Viai TV4 och C More. Avtalet gäller fram till och med säsongen 2021/2022.

Serie A, herrar

Även italienska liga kommer att ses i TV4 och C More till och med säsongen 2021/2022.

Bundesliga, herrar

Nent Group har rättigheterna den tyska högstaligan fram till 2021.

Ligue 1, herrar

Tillhör också Nent Group och sänds därmed i Viasats kanaler och på Viaplay.

Eredivisie, herrar

Ytterligare en liga kommer till Sverige via Nent Groups kanaler.

Allsvenskan, herrar

Discovery har tagit över rättigheten från TV4 och C More. Avtalet gäller fram till 2025.

Superettan, herrar

Ingår i samma avtal som allsvenskan, här gäller alltså Discovery.

Allsvenskan, damer

Via Sportbladet ser du matcherna tre år framöver.

ISHOCKEY

VM, herrar

SVT har rättigheterna 2021 och 2023. Nent Group sänder turneringen 2022 och tar sen över mästerskapet med exklusiva rättigheter från 2024 fram till 2028.

VM, damer

SVT har rättigheterna fram till och med 2025.

SHL

Både grundserien och slutspelet sänds i TV4/C More. Avtalet sträcker sig över säsongen 2023/2024.

SHL följer man i TV4/C More fram till 2024.

Hockeyallsvenskan

Sänds också i TV4/C More fram till och med 2023/2024.

SDHL

192 matcher per säsong sänds i C More och Sportkanalen. 25 matcher per säsong visas i SVT.

NHL

Nent Group har rättigheterna till NHL fram till och med säsongen 2020/2021.

CHL

Rättigheten delas mellan Nent Group och SVT. Avtalet gäller fram till 2023.

 VINTERSPORT

Längdskidor

Både VM och världscupen sänds i SVT under den kommande säsongen, i det populära formatet ”Vinterstudion”. Rättigheterna övergår sen till Nent Group och Viasats kanaler.

Alpint

Ingår i samma avtal som längdskidorna och kommer därmed lämna SVT för Nent Group hösten 2021.

Skidskytte

SVT har rättigheterna till och med säsongen 2025/2026, med möjlighet att förlänga avtalet i ytterligare fyra år.

Fakta

Källa: Expressen

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.