Klubbar mister chansen att tjäna pengar

Svenska Fotbollförbundet, SvFF, hotar med repressalier mot distriktsförbund vid fortsatt samarbete med streamingtjänsten Solidsport.

Flera stora förbund som Skåne, Västergötland och Småland har efter förbundets påtryckningar tills vidare avbrutit all samarbete – och därmed har distriktets mindre klubbar förlorat chansen till  värdefulla tillskott till klubbkassan. Extra värdefullt nu i corona-tider.

-SvFF:s förbud och agerande bryter mot yttrandefriheten, Lag som sänder med Solidsport jagas på sociala medier av distriktsförbund, med krav om tillstånd från såväl domare som motståndarlag. Och känner rädsla för den framtida relationen, berättar Tobias Thalbäck på Solidsport.

Företagets nisch är att erbjuda ungdomsmatcher på en plattform, där den ekonomiska behållningen delas lika mellan Solidsport och förening.

Pojklaget chans till pengar

-Vi kan ta Alstermos P 10 lag. Matchen filmas av en förälder, totalt har kanske 50  personer, föräldrar och andra intressen i matchen. Mot en avgift av 50 kronor kopplar de upp sig mot Solidsport. Intäkterna delas sedan lika mellan Alstermo och företaget, totalt 2 500 kronor och 1 250 rätt in i klubbkassan, säger Tobias Thalbäck.

-Vi har haft diskussioner med SvFF, och hela tiden fått motstridiga besked. En kommunikationschef och en  inhyrd konsult, Camilla Lindgren, har skickats fram som talespersoner.

-Men jo, livesändningar kan tillåtas, men på andra plattformar än Solidsport.  För oss krävs tillstånd och en byråkratisk process vid varje enskilt tillfälle. 

Brott mot yttrandefriheten

-Jag, och våra jurister hävdar att SvFF vill sätta yttrandefriheten ur spel, ett brott helt enkelt, framhåller Tobias Thalbäck.

Han misstänker starkt att förbundet vill stänga ute konkurrerande tjänster och att SvFF vill styra den här verksamheten till sin egen plattform, ”Min Plattform”. 

Något fotbolls-Sverige motsätter sig, skillnaden är nämligen avsevärd.

Där Solidsport lämnar ekonomisk ersättning till varje enskild klubb vid användning av  Solidsports streaming tjänst – lämnar ”Min Plattform” noll kronor!

Det finns också andra streamingtjänster är dessa.

-Ja, klubbarna kan välja fritt, det har jag inga invändningar mot, men när SvFF och distrikten vill bryta sina egna regelverk och bortse från yttrandefriheten, då handlar det också om ett moraliskt övertramp, avslutar Tobias Tahlbäck

Vad säger då Smålands-distriktet, SvFF ordföranden Karl Erik Nilssons hemmadistrikt. Ordförande i Växjö är Christer Gustafsson, han har inte någon uppfattning om Solidsport men på frågan om det är rätt stänga ute företaget svarar han.

-Ja, vi brukar tycka som husse i sådana här frågor. 

Idrottens Affärer har utan framgång sökt Håkan Sjöstrand, generalsekreterare på SvFF. 

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam. 

Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till  unga flickors ishockey i Stockholm.

I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i  division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.