Klubbar mister chansen att tjäna pengar
Svenska Fotbollförbundet, SvFF, hotar med repressalier mot distriktsförbund vid fortsatt samarbete med streamingtjänsten Solidsport.
Flera stora förbund som Skåne, Västergötland och Småland har efter förbundets påtryckningar tills vidare avbrutit all samarbete – och därmed har distriktets mindre klubbar förlorat chansen till värdefulla tillskott till klubbkassan. Extra värdefullt nu i corona-tider.
-SvFF:s förbud och agerande bryter mot yttrandefriheten, Lag som sänder med Solidsport jagas på sociala medier av distriktsförbund, med krav om tillstånd från såväl domare som motståndarlag. Och känner rädsla för den framtida relationen, berättar Tobias Thalbäck på Solidsport.
Företagets nisch är att erbjuda ungdomsmatcher på en plattform, där den ekonomiska behållningen delas lika mellan Solidsport och förening.
Pojklaget chans till pengar
-Vi kan ta Alstermos P 10 lag. Matchen filmas av en förälder, totalt har kanske 50 personer, föräldrar och andra intressen i matchen. Mot en avgift av 50 kronor kopplar de upp sig mot Solidsport. Intäkterna delas sedan lika mellan Alstermo och företaget, totalt 2 500 kronor och 1 250 rätt in i klubbkassan, säger Tobias Thalbäck.
-Vi har haft diskussioner med SvFF, och hela tiden fått motstridiga besked. En kommunikationschef och en inhyrd konsult, Camilla Lindgren, har skickats fram som talespersoner.
-Men jo, livesändningar kan tillåtas, men på andra plattformar än Solidsport. För oss krävs tillstånd och en byråkratisk process vid varje enskilt tillfälle.
Brott mot yttrandefriheten
-Jag, och våra jurister hävdar att SvFF vill sätta yttrandefriheten ur spel, ett brott helt enkelt, framhåller Tobias Thalbäck.
Han misstänker starkt att förbundet vill stänga ute konkurrerande tjänster och att SvFF vill styra den här verksamheten till sin egen plattform, ”Min Plattform”.
Något fotbolls-Sverige motsätter sig, skillnaden är nämligen avsevärd.
Där Solidsport lämnar ekonomisk ersättning till varje enskild klubb vid användning av Solidsports streaming tjänst – lämnar ”Min Plattform” noll kronor!
Det finns också andra streamingtjänster är dessa.
-Ja, klubbarna kan välja fritt, det har jag inga invändningar mot, men när SvFF och distrikten vill bryta sina egna regelverk och bortse från yttrandefriheten, då handlar det också om ett moraliskt övertramp, avslutar Tobias Tahlbäck
Vad säger då Smålands-distriktet, SvFF ordföranden Karl Erik Nilssons hemmadistrikt. Ordförande i Växjö är Christer Gustafsson, han har inte någon uppfattning om Solidsport men på frågan om det är rätt stänga ute företaget svarar han.
-Ja, vi brukar tycka som husse i sådana här frågor.
Idrottens Affärer har utan framgång sökt Håkan Sjöstrand, generalsekreterare på SvFF.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar