Stjärnspäckat stall av experter till OS
Det är ingen måtta på stjärnglansen och antalet personer när Disovery presenterar medarbetarna vid OS i Tokyo. Men du känner igen de flesta som antingen f d aktiva och framträdande inom idrott eller tidigare synbara i olika TV-kanaler. Det de nu har gemensamt är att de ska guida oss i Discovery+, Kanal 5 och Kanal under några sommarveckor genom Olympiska spelen iJapan. Lönebudgeten för närmare 50 medarbetare vore rätt intressant ...
Sommarens olympiska spel invigs den 23 juli i Tokyo, där 11 000 deltagare från 206 nationer gör upp om medaljer i 339 grenar och 33 sporter. Så det krävs ett antal experter och programledare.
De kan sin sak
- Vi är otroligt stolta över att kunna presentera en eminent laguppställning av kommentatorer och experter . Genom att anlita experter som själva tävlat i det yttersta toppskiktet hoppas vi kunna förmedla känslan av att vara på plats, säger John Witt, projektledare för OS
Vid OS blir discovery+ “Home of the Olympics” i Europa med tillgång till varje minut, varje medalj och varje hjälte, live och på begäran. Mycket kommer även att sändas linjärt på Kanal 5 och Kanal 9.
Dubbla dtudios
Varje kväll under de olympiska spelen ska Jessica Almenäs vägleda tittarna genom alla medaljer, höjdpunkter och snackisar i I det nya programmet OS-kväll med Almenäs, medverkar ytterligare ett gäng av idrottsprofiler .Här ska även Patrick Ekwall få en egen stund för kommentarer.
Dessutom ska Karin Frick och Jonas Karlsson leda OS-studion som sänds varje dag under hela OS från tidig morgon till sen eftermiddag, innan kvällsshowen tar över, på discovery+ och Kanal 5.
Här är listan över kontrakterade personer. Sedan tillkommer diverseteknisk personal, så nog är de samlade utgifterna skapliga.
Fotboll:
• Jonas Dahlquist, reporter
• Petra Svensson, kommentator
• Irma Helin, expert
• Jens Fjellström, expert
• Lisa Dahlkvist, expert
• Emelie Ölander, expert
Handboll:
• Ramin Nouri, reporter
• Niklas Jarelind, kommentator
• Per Johansson, expert
• Ljubomir Vranjes, expert
• Linnea Torstenson, expert
Friidrott:
• Camilla Enström, reporter
• Tommy Åström, kommentator
• Peter Häggström, expert
• Carolina Klüft, expert
• Michel Tornéus, expert
Simning:
• Roberto Vacchi, kommentator
• Thomas Jansson, expert
• Simon Sjödin, expert
• Alexandra Jonson, reporter
Ridsport:
• Malin Larsson, reporter
• Henrik Johnsson, kommentator
• Linda Heed, expert
• Lars Christensson, expert
Övriga experter:
• Anna Laurell Nash, boxning
• Veronica Wagner, gymnastik
• Mia Hermansson, judo
• Hanna Ericksson, segling
• Jonas Björkman, tennis
• Anders Adamson, cykel
Ytterligare namn tillkommer närmare OS .
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Skriv kommentar