Lasse Granqvists 35 år i lyssnarnas tjänst
Lasse Granqvist är lika uppskattad, om det så är med eller utan mikrofon.
Han vann ytterligare synpatisörer när han medverkade i Carina Bergfeldts talkshow i SVT och i vardagen är han alltid lika populär när han kommenterar en fotbollsmatch.
Och alltid tar han allt beröm med ro. Han bara är den han är.
Nu har TV 4 säkrat hans tjänster framöver. Han har förlängt kontraktet som inne bär framträdanden i både TV4 och C More, avslöjar Sportbladet.
Närmast EM och VM
Han blir kanalerna trogen över fotbolls-VM 2026. I ett samtal med Sportbladet berättar Granqvist
– Att jobba med idrott är ett kolossalt privilegium. Så länge de är intresserade av att jag ska fortsätta är jag glad, säger Lasse Granqvist, 54- åring med 35 år bakom sig i etermedia.
Närmast väntar EM för damer och VM för herrar under 2022.
– Jag trivs mycket bra på C More och TV4. Jag har liksom ingen anledning att köra i någon annan riktning.
Han kan ändå se ett avsked:
- Jag är glad över att de vill att jag ska fortsätta gnugga till åtminstone 2026. Då fyller jag 60 år året därpå, det kanske är ett bra läge då att känna att vi landar alltihopa.
- Det kanske tar slut tidigare? Att jobba i den här branschen är en färskvara. Det är oerhört viktigt att du fortfarande fungerar för all publik och för alla som följer och tittar.
Hans ambition består och viljan att bidra är oförändrat stor:
– Jag vill utveckla! Där har du en nyckel av det jag känner funkar bra med C More och TV4.
– Jag är med i projektet för att finna kvinnliga sportkommentatorer. Det blev livat. Jag har blivit kontaktad av folk som säger ”det här är diskriminering”. Men vi måste öppna dörren för att fler tjejer ska komma in i en bransch som inte har varit så fylld av tjejer. Det brinner jag för.
Hyr ut till Ukrainafamilj
Och mitt uppe i alltihopa har han också engagerat sig i flyktingproblematiken från Ukraina.
– Jag tror inte att man ska vara rädd för att prata om det och vara tydlig med den egna uppfattningen, var man står. Och hjälpa till med det man kan, berättar han för Sportbladet.
- Som många andra har jag skänkt pengar till UNHCR och på Gotland är jag med på ett Attefallshus med en större tomt där en flyktingfamilj från Ukraina bor nu.
- Samtidigt vill jag inte stå och vifta med armarna på det sättet, jag tycker att var och en ska hjälpa till med det den kan.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
En majoritet av idrottens specialförbund röstade mot riksidrottsstyrelsen vid Riksstämman i Göteborg på lördagsförmiddagen. Därmed kvarstår taket det ekonomiska stödet på tio procent. Förbunden gick emot Riksidrottsstyrelsens förslag till höjning.Riksidrottsförbundet fördelar varje år cirka 1,8 miljarder kronor, i statliga anslag, till specialidrottsförbund, idrottsföreningar och RF-SISU distrikt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.