Nya spekulationer kring toppklubbar
En av Arsenals största ägare har visat att han föredrar amerikansk fotboll och en annan ägare vill gärna bli av med sin del i föreningen.
Nina Bracewell-Smith har meddelat att hennes 15,9 procent av klubbens aktier är till salu och hon begär 1 miljon kronor.
Stan Kroenke har succesivt förstärkt sin ägarandel och fick chansen att köpta Bracewell-Smiths andel, men tackade nej. Samtidigt gör han inte någon hemlighet av att han gillar amerikansk fotboll mer än engelsk fotboll.
Han äger 40 procent i NFL-laget St Louis Rams och där föredrog han att utnyttja en option och därmed kan han bli majoritetsägare.
Det innebär att Premier League och Arsenal blir allt mindre intressant och enligt The Guardian innebär det här en öppning för den uzbekiske stålbaronen Alisher Usmanov som har visat ett påtagligt intresse för The Gunners. Usmanov har i dag 26 procent av aktierna och ser chansen att ta över.
En bank ska sälja Liverpool
Samtidigt gör inte Tom Hicks och George Gillett, ägarna till Liverpool, någon hemlighet av att de vill backa ur klubben.
Investmentbanken Barclays Capital har fått uppdrag att försöka hitta köpare. Tom Hicks och George Gillett köpte Liverpool 2007 för 219 miljoner pund, men har haft ständiga problem.
Det är skulderna på 237 miljoner pund som pressar Hicks och Gillet som pressas hårt. Det hjälper inte med ett nytt sponsoravtal med brittiska banken Standard Chartered som ger 20 miljoner pund per år och som innebar klartecken till att bygga en ny arena. Efter tre år som ägare har de fått nog.
Intressegrupp bara växer
Striden om ägandet i Manchester United har pågått länge. Nu tyder nya uppgifter på att klubben kan få brittiska ägare igen.
Den brittiska Investorgruppen The Red Knights har fyrdubblat sitt medlemsantal och lagt ett nytt bud på 13,5 miljarder kronor.
The Red Knights har vuxit från 10 till 40 personer med en ambition att bli så starka att ett övertagande är enda utvägen, enligt tidningen The Observer.
Fansen ska äga United
Dagens ägare, familjen Glazer (som köpte klubben för 790 miljoner pund år 2005), är mycket impopulär bland Uniteds fans och det blir inte bättre av att amerikanarna deklarerar att de är ointresserade av en försäljning. Och detta trots 8 miljarder i skulder.
Det är ett omfattande spel bakom kulisserna. The Red Knights har som mål att kopiera Barcelonas affärsmodell, dvs att medlemmarna är ägarna.
Jim O´Neill på den amerikanska storbanken Goldman Sachs leder jobbet för ett övertagande. Varje medlem i The Red Knights ska kunna bidra med 108 miljoner kronor. Sedan är tanken att via fansen samla in de 2,7 miljarder som saknas i ekvationen. De nyha ägarna har vil också överta ett obligationslån på 5,4 miljarder kronor.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















Krille (inte verifierad)
fre, 2010-04-16 17:38
1. Är United är värd 13.5
Är United är värd 13.5 miljarder och skulderna bara åtta miljarder så är inte skuldsättningen något drama direkt.