Golfförbundet förändrar organisationen
Jan Ekblom blir ansvarig för förbundets nya satsning på omvärldsanalys, generalsekreterare Gunnar Håkansson tar det operativa ansvaret för området Affärer & Event och samtidigt blir Bo Bengtsson ställföreträdande generalsekreterare.
- Vi lägger nu än mer kraft på omvärldsanalys, att ta fram underlag som gör det lättare för oss och klubbarna att fatta kloka beslut i tuffa ekonomiska tider. Det här är en prioritering som ligger helt i linje med vårt uppdrag att satsa mer på kommunikation och att bland annat bättre belysa fördelarna med vår sport, säger Svenska Golfförbundets generalsekreterare Gunnar Håkansson.
Jan Ekblom kommer att leda arbetet med omvärldsanalys. Han börjar sitt nya uppdrag omedelbart och lämnar därmed arbetet som chef för Affärer & Event.
Per Svensson och golfturismprojektet flyttas från GIT till Affärer & Event där Per också kommer att arbeta med att utveckla nya affärsprojekt.
- Vi kommer att fokusera mer på vår affärsverksamhet nu när konjunkturen ljusnar. Det sker bland annat genom att avdelningen förstärks med Per Svensson som förutom turismfrågorna får ansvar för nya projekt samt att jag själv tar rollen som operativt ansvarig, säger Gunnar Håkansson.
Samtidigt förstärks området Klubb & Anläggning då Anna Bauer blir projektledare och verksamhetssamordnare. Hon kommer närmast från en tjänst som projektledare för Golfskolan.
Intern-IT, Internservice och GIT slås samman till ett område med Bo Bengtsson som verksamhetschef och Eva Bergström som samordningsansvarig. Allt för att kunna ge ökad service till klubbar, golfare och förbundets partners. Bo Bengtsson utses samtidigt till ställföreträdande generalsekreterare i förbundet.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















