Hugo Stenbeck får nobben av Redhawks
Det som stämmer är att Percy Nilsson och Hugo Stenbeck har träffats för att resonera om en gemensam satsning. En gigantisk sådan. Med deras ekonomiska möjligheter skulle egentligen inga gränser existera.
Men det stannar vid ett resonemang.
Percy Nilsson står bakom nytt beslut
Malmö Redhawks aktieägare säger nej – och får stöd av Percy Nilsson.
- Percy Nilsson har haft en dialog med Hugo Stenbeck, men det har varit en variant av många. Malmö Redhawks ägs i dag av ett gäng aktieägare, som har tagit ansvar för gamla försyndelser under rekonstruktionen och tagit ansvar för de två åren som har varit, säger ordförande Christian Rasmusson till Sydsvenska Dagbladet
- Det är aktieägarna som bestämmer den framtida agendan. Hugo Stenbeck kan inte bara komma och köpa in sig. Aktieägarna bestämmer om de är intresserade. Och det är de inte just nu.
Redhawks säger tack och adjö till Hugo Stenbeck och välkommen till – ungdomar.
Ungdomar prioriteras
- Vi har i styrelsen i dag (fredag) bestämt oss för att göra en helt ny omstart. Vi satsar på ungdoms- och juniorsidan och bygger därifrån. Det får ta den tid det tar. Även om det innebär att vi nästa säsong är ett mittenlag i allsvenskan, säger Christian Rasmusson, ordförande i Malmö Redhawks.
Han och hans kollegor ser inget alternativ inför framtiden. Det är enda vägen till segrar, att bygga upp ungt, eget och trovärdigt, inte minst för publiken.
Babyhawks 2 uppstår – dvs laget som uppstod när stjärnor varslades om uppsägning för två år sedan och ett nytt och inspirerat gäng uppstod.
Halvdan nyemission
- Det här kanske vi borde ha gjort under Babyhawksperioden för två år sedan. Det vill säga ha kommit hela vägen in till det friska benet, säger Christian Rasmusson i Sydsvenskan.
Nyligen gjorde Redhawks ett försök till nyemission. Tre miljoner kom in men målet var att nå fem. Ändå finns det en stor enighet bland dagens aktieägare om att satsa hemvävt. Percy Nilsson instämmer:
- Han har suttit med på styrelsemötet och är enig med beslutet. Nästa säsong budgeterar vi med väldigt låga publiksiffror. Så det har varit viktigt för oss att ha med Percy (arenaägaren) i den dialogen. Percy har förklarat sig villig att göra eftergifter på arenahyran. Såväl för den här säsongen och nästa. Väsentliga eftergifter för nästa säsong, men jag vill inte nämna någon procentsats, säger Christian Rasmusson.
Redhawks vd Magnus Sallbring är entusiastisk över beslutet:
"Ser glöden hos ungdomarna!"
- Jag har suttit ner med unga spelare och berättat att vi är beredda att gå en annan väg, men det bygger på att de vill stiga fram och vara med på en sådan resa. Och det är en fröjd att se glöden i ögonen på dem.
- Varför har vi en ungdomsverksamhet om vi inte ska utnyttja den?
Percy Nilsson uppger för övrigt att Hugo Stenbeck inte har hört av sig. Nu ger Percy sitt stöd klubben, både ekonomiskt och strategiskt:
- Jag tycker här är riktigt. Det är enda vägen, jag tror att det är bra. Det blir en lugn resa, bara vi får med oss publiken, säger Percy Nilsson.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Dan Persson
lör, 2011-01-15 12:09
1. Klokt av Rödhökarna
Hugo S har inte visat omdöme nog för att vara en potentiell partner till en seriöst satsande klubb.