Leksands aktie kan stoppas av börsoron
Mats Aspemo, vd i Leksand, påpekar hur det egna kapitalet är positivt men krympande. Årsresultatet i LIF-koncernen gav ett minus på 9 miljoner kronor medan föreningen har ett överskott på 400 000 kronor.
"Lever ur hand i mun"
Han är mycket ärlig och kan nu berätta:
- Ekonomiskt har vi det skraltigt, vi är fattiga. Så är det. Vi lever ur hand i mun, så är det fortsatt.
- Men i övrigt tycker jag att vi har fått tillbaka glädjen, känslan kring vad vi ska göra och det är viktigt.

Sportchefen Tommy Salo har byggt ett nytt lag och många tror att årets trupp bär på större kapacitet.
8 miljoner i mindre biljettintäkter
Det svider hos alla ansvariga att biljettintäkterna sjönk från 20 miljoner kronor till 12. En första förklaring är att laget inte kom till kvalserien.
Nu gäller en helt annan prognos – spel i kvalserien och att entréerna ska ge 18 miljoner.
- Vi måste inte till kvalserien, sätter vi in en nyemission och skapar en balansräkning så kan vi ta sådana motgångar.
"Många kan dela på en aktiepost"
Tanken är att varje aktiepost ska kosta 2000 kronor, som många kan dela på.
- De 2000 kronorna representerar 100 aktier i Leksand IF Hockey, så alla de pusselbitarna sitter på plats. Nu gäller bara att ta ett beslut om man ska ut och sälja dem eller inte, säger Mats Aspemo till Dalarnas Tidningar.
Men börsen är svajig och skapar lite tvivel i Leksand.
- Går det inte så går det inte, säger vd:n.
Måste kanske avvakta
I juni tog en extrainsatt föreningsstämma beslutet om bolagisering av den ideella föreningen Leksands IF. Den 1 augusti registrerades bolaget och nu framkommer allt mera information om vad som är tänkt.
Förberedelserna har pågått en tid och tanken var en lansering under höstens inledning. Men en skakig börs skapar tvivel och även om klubben behöver kapital finns det skäl att avvakta.
- Går det inte så går det inte. Då får vi hitta andra lösningar, men den vägen blir lite vingligare än det här alternativet.
Alltid en stor risk
Mats Aspemo utvecklar:
- Du har en rörelserisk, alltså risken att misslyckas med en kvalserie, och i en idrottsverksamhet är den risken stor. Har man en hög rörelserisk så ska man ha en låg finansiell risk, vilket innebär en stark balansräkning som kan ta en smäll.
- Vi har en hög rörelserisk och en jäkligt stor finansiell risk med en svag balansräkning som vi går in i det här året med. Vi måste städa balansräkningen så att vi kan ta en smäll som en missad kvalserie, så att det inte behöver vara nödvändigt att gå dit. Men visst vore det nyttigt med 6-7 miljoner extra som en kvalserie skulle innebära.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



















