Tredje bandyklubben som bolagiserar

Sirius blir landets tredje bandyklubb som bolagiserar. Planerna har sakta tagit form i Uppsala och förändringen sker i ett läge när ekonomin ser bra ut. Annars har många av bandyns elitklubbar problem.

Ordförande Janne Sjonemark står bakom ett nytänk och:

Sjoenmark leder arbetet

- Vi måste förbereda hela organisationen och tänka på det sättet, säger Sirius ordförande som först måste ta ett uppehåll från sina åtaganden.

- Jag behöver bara en kort paus på några månader och sedan hoppas jag den nya styrelsen vill ha mig och tanken är att jag då skulle börja jobba med det nya bolaget där vi på sikt kan ha verksamheten, säger Sjonemark till UNT.

- Sedan tidigare har både Broberg och Hammarby bolagiserats men det var för att rädda ekonomin. Vi gör det i ett annat läge och för att utvecklas, säger Sirius ordförande.

Målsättningen är att Magnus Berglund ska få en avgörande roll där han blir både vd och sportchef.

Ekonomin avsevärt bättre

Samtidigt ska verksamheten runt den nya träningshallen utvecklas jämte planerna på en stor publikhall för bandy.

Skolverksamheten och ungdomsbandyn kvarstår i en fristående organisation.

På de senaste fem åren har verksamheten stabiliserats. Publiksnittet har mer än fördubblats och det gäller även antalet samarbetspartners.
Omsättningen har stigit avsevärt, från 3 till 9 miljoner kronor och klubben kan stoltsera med ett positivt eget kapital. 
Bandyns nämnd för elitlicensen har annars en hel del att göra. Inte mindre än åtta klubbar fick nedslag på sina ekonomiska rapporter vid senaste översynen.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen