Tuff kamp mellan STCC och TTA
Det är en kamp om uppmärksamheten och sympatierna – och ytterst, många miljoner kronor.
Ideliga pressmeddelande
De konkurrerande bolagen använder varje framgång och är snabba att skicka ut pressmeddelande.
- Ring Knutstorp är den vackrast belägna banan i hela landet och vi kommer att tillsammans fortsätta utveckla våra evenemang, säger Bob Huzell, VD för STCC AB.
- Banans anläggningar håller hög klass och geografiskt ligger Ring Knutstorp helt rätt med sin närhet till Danmark.
STCC visade upp nytt banavtal
För bara några dagar sedan presenterade STCC också ett avtal med Mantorp Park för de närmsta fem åren. Klart sedan tidigare är också att STCC kommer att köra sin final i Stockholm, på Solvalla, 2012.
TTA gjorde ett stort nummer av att Janne ”Flash” Nilsson och Richard Göransson har kört färdigt i STCC.
Janne ”Flash” är både pappa till STCC samtidigt som är dubel STCC-mästare.
- Jag kommer att gå ur bilen på Mantorp med tårar i ögonen, det har varit en fantastisk resa i STCC sedan 1996. Men jag är inte den som tittar bakåt, blickar jag framåt ser det ännu ljusare ut, säger ”Flash”.
Kört 225 tävlingar
”Flash” grundade STCC 1996 och har sedan dess tävlat i samtliga 225 tävlingar utom en på grund av en ryggskada från en krasch på Anderstorp 1999. Sedan 1996 har ”Flash” plockat två titlar, fyra silvermedaljer, 35 segrar, 74 pallplatser, 29 pole positions och 34 snabbaste varv.
Helgens final markerar även sista tävlingen för Flash Engineering, det mest segerrika teamet i STCC:s historia.
- Vi har haft en fantastisk framgångssaga med Flash Engineering i STCC med Volvo och BMW samt förare som Richard Göransson, Mattias Ekström, Rickard Rydell, Robert Dahlgren och Colin Turkington, säger ”Flash”.
Grundat båda serierna
Nu är han en av grundarna till nya TTA – tillsammans med de största och mest framgångsrika racingteamen i Sverige: Volvo Polestar Racing, WestCoast Racing och Brovallen Design.
- Vi har ett samarbete mellan teamen som ingen trodde skulle vara möjlig, säger ”Flash” som är inspirerad inför sin 29:e racingsäsong.
- Jag hade bestämt mig för att sluta, men med den nya bilen så är suget tillbaka och jag måste bara fortsätta.
98 pallplatser på 119 starter
Den fyrfaldiga och regerande STCC-mästaren Richard Göransson kommer nästa säsong att köra i nystartade TTA-mästerskapet.
Efter fyra mästerskapssegrar, 37 segrar och 61 pallplatser på 119 STCC-starter väntar nu nya utmaningar.
- Jag är väldigt stolt över vad jag åstadkommit i STCC och framför allt att jag är mesta mästaren med fyra titlar, säger Richard.
Har ett tre-årskontrakt
Han skrev inför årets säsong ett treårskontrakt med WestCoast Racing och fortsätter i teamet som från och med nästa säsong kör i nystartade TTA-mästerskapet.
- TTA har ett intressant koncept med snabbare bilar, bättre förutsättningar för team, förare och arrangörer och ett spännande upplägg.
Teamchef Dick Jönsson Wigroth har arbetat med Richard Göransson i sex säsonger och är glad att fortsätta samarbetet. Ett samarbete som bland annat gett tre SM-titlar och ett EM-guld.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















