Frölunda stod inför en konkurs
- Frölunda är Scandinaviums enskilt viktigaste kund, både vad gäller publik och intäkter. Om Frölunda går i konkurs mister Scandinavium cirka en tredjedel av sina intäkter och ungefär hälften av sina besökare. Det vore varken bra för Göteborg, göteborgarna eller Got Event, säger Thomas Torkelsson, vd Got Event.
Överhängande hot
Hotet var överhängande. Frölunda stod inför en konkurs i december.
- Lånet är en affärsuppgörelse. Got Event lånar ut pengarna eftersom det långsiktigt gynnar våra affärer. Alternativet är betydligt sämre, säger Anna Johansson, styrelseordförande Got Event (S).
Nu framkommer också att klubben betalar miljonbelopp till spelare som inte längre hör till klubben. Allt beroende på avtal som berättigade till fortsatt ersättning.
65 miljoner borta
65 miljoner kronor har försvunnit under de senaste tre åren. Underskotten har öppnat ett stort svart hål i föreningen och nu stod sanningen klar – det saknades pengar till löpande utgifter.
Ändå, det sker i den klubb som har haft de högsta publiksiffrorna och därmed också stadiga inkomster. Men pengarna räckte inte till.
Frölundas ordförande Mats Grauers berättade för fem dagar sedan på en presskonferens att klubben i år skulle gå med förlust om 20 miljoner kronor. Nu situationen var egentligen långt mycket värre och därmed var lånet enda möjligheten för att trygga fortsättningen.
83,6 miljoner i löner
I våras redovisade Frölunda en omsättning på 108,3 miljoner kr i moderbolaget och en förlust på 29,5 miljoner kronor. Då framkom att intäkterna minskat med 13 miljoner kronor samtidigt som personalkostnaderna hade ökat med 6 miljoner.
77,2 procent av omsättningen var just löner. De uppgick till 83,6 miljoner kronor och var något av rekord inom svensk lagidrott.
Det framkom också att det egna kapitalet minskade från 64,6 miljoner kronor till 35,2.
20-miljonerslånet ska börja betalas tillbaka till Got Event direkt efter årsskiftet. 2,5 miljoner första året, därpå 5 miljoner följande tre år och inför sista året ska det återstå 2,5 miljoner igen. Räntan är satt så att Got Event ska tjäna några kronor på affären.
Frölundas Pierre Johnsson (nr 2, tv) kvitterade till 1-1 i andra perioden under måndagskvällens möte med Färjestads BK på Scandinavium i Göteborg. Foto: Björn Larsson Rosvall, Scanpix
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















Bocaj (inte verifierad)
tis, 2011-11-29 20:29
1. En utpressningssiuation
Med Frölunda som största hyresgäst Scandinavium stod kommunen (Got Event) inför en utpressningssituation. Hur beter sig kommunen när andra föreningar kommer med tiggarstaven?