40 kommuner vill bli årets idrottsstad
- Göteborg har stolt visat upp pokalen i snart ett år, men utan SM-guld i någon av de större lagsporterna senaste året kan de få svårt att försvara titeln, säger Ola Bränholm, ansvarig för Sveriges bästa idrottsstad på SVT Sport.
Hård konkurrens
I år har 40 kommuner kvalificerat sig till att tävla om priset. Kriterierna är att kommunen skall ha minst fyra elitlag i 23 av landets största sporter (olika graderingar för varje sport), ett av lagen måste spela i högsta serien i någon av de åtta största sporterna.
Nytt för i år är att framgångsrika klubbar i individuella idrotter som friidrott, orientering, simning och skidor även räknas in i undersökningen.
Åtta kommuner som inte klarade kriterierna ifjol gör det i år, fyra kommuner försvinner från omröstningen. Bland de nya finns hockeyns SM-guldstad Skellefteå och bordtennismeckat Eslöv.
Alla kandidaterna
Här är de 40 kommuner som kan vinna Sveriges bästa idrottsstad 2013:
Borås, Botkyrka (ny), Eskilstuna, Eslöv (ny), Falkenberg, Falun, Gävle, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Huddinge (ny), Jönköping Kalmar (ny), Karlstad, Kristianstad, Leksand, Linköping, Luleå, Lund, Malmö, Nacka (ny), Norrköping, Partille, Piteå, Sigtuna (ny), Skellefteå (ny), Skövde, Solna, Stockholm, Sundsvall, Södertälje, Täby, Umeå, Uppsala, Varberg (ny), Västerås, Växjö, Ängelholm, Örebro och Östersund.
De kommuner som i år inte klarar kriterierna är Uddevalla, Gotlands kommun, Örnsköldsvik och Tyresö.
Alla kommuner i tävlingen finns beskrivna ”stad för stad” på svt.se/sport.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Patrick (inte verifierad)
ons, 2013-06-05 17:35
1. Haha! Västerås?! Är
Haha! Västerås?! Är idrottsledare och styrelsemedlem i en förening i Västerås... och kan väl inte påstå att det är en stad som förtjänar epitetet "Idrottsstad". Och det säger jag inte för att vara elak, utan jag säger det med sorg. Liten uppbackning av kommunen, dåligt med lokaler. De lokaler som finns är dyra. Osv osv. Tyvär...Paul (inte verifierad)
tors, 2013-06-06 18:51
2. Linköpings Kommun är ett stort skämt.
Linköpings Kommun är ett stort skämt. Man utropade för några år sedan att man skulle vara Sveriges bästa idrottsstad år 2015. Sedan dess har det mesta blivit sämre. Tjänstemännen på kultur o fritid tycker att medborgarna skall vara jävligt tacksamma för det de får och har ännu inte förstått varför de får sin lön varje månad. Styrning för dessa tjänstemän saknas från Linköpings politiker med följd att de gör det som passar sig själv bäst i.st.f. att på ett begåvat sätt ta reda på och genomföra det som är bäst och som kommunens innevånare vill ha. Nästan så att man skäms för dessa obegåvade tjänstemän.Olle Ekengren (inte verifierad)
lör, 2013-06-08 09:06
3. Lokaler
Dåligt med lokaler - var har vi hört det förut? Fundera i stället på om den optimala lösningen är att kommunerna ska diktera villkoren för tävlingsidrotten. Vad säger RF?Göran Lantz (inte verifierad)
tors, 2013-06-13 10:57
4. Uppsala
Hur kan Uppsala vara en kandidat? En kommun som (felaktigt) utropat sig själv till landets fjärde storstad är i förhållande till sin storlek oerhört bleka i våra största sporter. I landets största sport fotboll håller man till i 3:e divisionen. I näst största sporten ishockey höll man på att åka ur andradivisionen. I bandy höll man på att åka ut elitserien. I handboll finns man inte. I basket och innebandy har man varit ledande men är nu på nedgång.