Glenn Strömberg i mobilsatsning

Nu startar Glenn Strömberg ytterligare ett bolag, bl a ihop med journalisten Dan Vikman. Det nygrundade bolaget Fanstelecom AB har som målsättning att i första hand ge sport- och fotbollsbranschen ökade och nya intäkter på mobilsidan.
Med den italienska storklubben Juventus (här i form av forwarden Carlos Tevez) diskuterar Glenn Strömberg gemensamma affärer via sitt nya bolag. Foto: TT Nyheter

 

Från den egna karriären som fotbollsspelare, till rollen som kommentator, till matexpert, till krönikör på en fotbollssajt – men inte nog med det, nu tar Glenn Strömberg sats i ett nytt företag.

Fansen ska komma närmare klubbarna

Målet är att nå stora fansgrupper i klubbarna som också ska se intäktsmöjligheter.

- Vi pratar med tilltänkta partners i Italien. Tack vare Glenn blir det lättare där, men vi kikar även på Tyskland och Sverige samt USA, berättar Dan Vikman som nu har blivit delägare med Glenn i ytterligare ett bolag.

De äger sajten Gurufans tillsammans med en tredje person som är huvudfinansiär och vill vara anonym.

- När jag jobbade som journalist lärde jag känna Glenn. Sedan övergick jag till spelbranschen och drog med Glenn som ambassadör till Unibet 2001.

Spelbolag finansierar satsningen

De fortsatte tillsammans till Expekt 2006 och det blev mera aktuellt att göra något eget ihop.

Till EM 2012 blev det förverkligat, fotbollssajten Gurufans såg dagens ljus.

De fick till ett mycket förmånligt och långvarigt avtal med Nordicbet och i dag finns sajten på svenska, engelska, tjeckiska och italienska. Sajten är lokalt anpassad till respektive land med  lokala team. Snart lanseras också Gurufans på tyska.

Nu har de nått en ännu fördelaktigare uppgörelse.

- Partnerskapet med NordicBet är utvecklat och kommer att betyda mycket för Gurufans, dels för utvecklingen i Sverige, men också för expansionen i Europa, säger Glenn Strömberg.

Journalist och affärsman

- Synergierna är närmast perfekta och våra kunder kommer att få ta del av Glenns tips och analyser och även tävlingar och annat godis i form av utlottningar från Glenns matlinje, ”Glenn Strömberg Collection”, säger NordicBets marknadskoordinator Henrik Lengstedt.

NordicBet har därmed två av Sveriges tyngsta profiler på fotbolls- och hockeysidan, där Börje Salming redan är ansiktet utåt.

Dan Vikman har titeln VD och chefredaktör för Gurufans:

- I dag betraktar jag mig mera som affärsman än journalist eftersom jag har jobbat i så många år med marknadsfrågor. Visst, jag skriver en del, men inte så mycket som jag vill, jag hinner inte, berättar Dan Vikman som lämnade Stockholm 2001 för London och Unibet innan Expekt och Malta lockade 2006. Där stannade han i fyra år men är sedan drygt två år tillbaka i London.

Flyger och far

Det är där de båda kollegorna och kompisarna träffas. Glenn med sitt hem i italienska Bergamo har klippkort på flyget och passerar ofta London.

- Ja, han är fantastisk. I förra veckan gjorde han sex flygresor och referade fyra matcher. Han är en underbar som person och sprider positivitet runt sig var han än är.

Glenn, nu 53 år, och Dan Vikman,45, pratas vid varje dag, via Skype eller telefon, och beslut och idéer passerar i en oändlig rad.

- När vi träffas blir det oftast i London innan han ska ta nästa flight.

Med erfarenhet från flera bolag

Gamla kontakter och nya idéer ledde till ytterligare ett bolag, Fanstelecom.

- Lars-Erik Ottenvall är en god vän och vi har diskuterat lite idéer. Nu kom vi till ett beslut.

Glenn, Dan och Lars.Erik Ottenvall ingår i styrelsen och Johan Laring, med decennier bakom sig i näringslivet, är styrelseordförande. Fredrik Lindblom, med en lång telecom-erfarenhet, är också en av grundarna.

Samarbeta med klubbar

Affärsidén är att Fanstelecom ska samarbeta med sportens stora varumärken och via mobiloperatörer ska fansen kunna skaffa sig speciella sim-kort och abonnemang och få tillgång till speciell information, bli medlemmar i en vipklubb och få en alldeles speciell närhet till klubben och spelarna.

Vitsen med idén är att också klubbarna kan tjäna pengar.

Fanstelecom samarbetar med bolaget Limitless, som har världslicens att bedriva mobiltelefoni som virtuell operatör. Därigenom kan en partner till Fanstelecom bli en mobiloperatör med sitt eget, nischade namn. 

Thomas Ejderhov

Fotbollen är Sveriges största folkrörelse och engagerar hundratusentals spelare, ledare och supportrar. Samtidigt har återkommande avslöjanden visat på bristande insyn i agentverksamheten vidspelarövergångar som gäller åtskilliga mångmiljonaffärer.Oseriösa aktörer och kopplingar till ekonomisk brottslighet väcker reaktion ovh kritik. Bristen på transparens gör det svårt att granska marknaden och ekonomiska intressen bakom spelarövergångar. Nu kommer krav på att regeringen måste agera.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen