Experter vill dela med sig via ny bok

De har tillsammans 40 års bakgrund inom kommersiell idrott. Jonas Persson, 47, och Anders Ericsson, 45, ger nu ut boken Sportmarketing.
Konsten att utveckla kommersiella intressen vid bl a matcher och evenemang vill nu Anders Ericsson och Jonas Persson lära ut. Foto: TT Nyheter

 

De var kurskamrater vid Lunds universitet där de studerade internationell ekonomi från 1988 till 1992. 

I dag har de en samlad kompetens som få andra. De har erfarenhet från många branscher inom sport marketing, dvs konsten att utveckla affärer inom idrotten.

Mycket att lära

Där har svenska klubbar och förbund med alla dess ledare ett behov av att lära sig mera, mycket mera. Nu vill Jonas Persson och Anders Ericsson dela med sig av sitt kunnande..

- Det finns en brist på ny kunskap. Men vi tänker absolut inte kritisera eller slå ned på vad andra har gjort i branschen, betonar de båda.

- Däremot pekar vi på alternativa möjligheter.

- Svensk idrott kan utvecklas mycket bara genom att ta intryck av vad som sker utomlands.

Finns en efterfrågan

Under arbetet med boken har de mött många företrädande för idrotten och förhandsintresset är stort. Åtskilliga har viljan att utveckla de kommersiella möjligheterna, helt enkelt.

- Nu vet vi att det finns en efterfrågan . Det känns roligt att erbjuda marknaden lite inspiration genom att skriva om olika case.

De har en hel del att peka på. Efter de där åren i Lund har de upplevt åtskilligt.

Har lämnat IEC

Jonas Persson startade IEC in Sports och har en bred erfarenhet från framför allt internationella uppgörelser runt TV-rättigheter och paketering av evenemang.

Två gånger har han sålt bolaget med god förtjänst och har avgått som vd i IEC som han var knuten till fram till sommaren 2013.

- Nu kan jag syssla med annat, till exempel jobba som senior advisor hos investmentbanken Stella. I den grupperingen bir det även en del direktinvesteringar i mediabranschen. Nu senaste i Readly.com.

Med start 2014 har Jonas även investerat i start-upbolaget Sportway samt tagit plats i styrelsen i Mediatec Broadcast där Stena är huvudägare. Han har också ideella intressen i Svensk Elitfotbolls bolag, Sportomedia.

Med fotbollsintresserade barn har Jonas engagerat sig som ledare i FC Djursholm och IFK Stocksund, men är också styrelseledamot i favoritklubben sedan barnsben, Kalmar FF.

Ofta anlitad

Anders Ericsson har också sysslat med rättigheter på sportmarknaden. Han har anlitats av förbund, klubbar, arenaägare och arrangörer och jobbat mycket med affärskoncept.

Under åren har duon stundtals jobbat tillsammans, till exempel när TV-kanalen SPORT-Expressen lanserades 2005.

- Ja, nog har vi haft ett stort antal uppdrag och allt vad vi själva har upplevt kommer fram i boken. Både plus och minus, ska vi väl säga.

- Vi har skrivit något som berör allt inom sport och pengar, från en kommunal simhall med sina villkor till Malmö FF som har mest kapital av alla svenska idrottsföreningar.

Omfattande satsning

Jonas Persson och Anders Ericsson började att prata om boken för ett och ett halvt år sedan. Och från och med i dag finns Sport Marketing tryckt och färdig.

Nu tänker de anslå tid för en satsning som innebär att de bland annat ska göra konsult- och utbildningsuppdrag, få kontakt med läsarna via en blogg och genomföra seminarium.

Sten Söderman, professor vid Stockholms universitet, har varit mycket behjälplig i tillverkningen av boken:

- Här framkommer på ett övertygande sätt att klubbar och evenemangsansvariga måste skapa mer tid, resurser och struktur för att stärka konkurrensförmågan, menar Söderman som i förordet anser att det är en spännande läsning och en guldgruva för de flesta inom sportindustrin.

Thomas Ejderhov

Jonas Person och Anders Ericsson kan påvisa en genuin kompetens inom sport marketing och både tror och vet att många aktörer är inntresserade av att lära sig mer.

lasse b (inte verifierad)

tis, 2014-02-18 11:48

1. intressant, tvivels utan -

intressant, tvivels utan - men idrottens samhällsvärde handlar förstledes om breddidrott och ideellt ledarskap; notera skillnaden mellan BNP och MNP !

Patrik Johansson (inte verifierad)

tis, 2014-02-18 13:03

2. Vart kan man köpa boken?

Äntligen en sådan bok, det är efterlängtat. Vart kan man köpa den?

Åke Björkman (inte verifierad)

tors, 2014-02-20 19:31

3. Elitidrott

Visst breddidrott är jätteviktigt, särskilt för åldrar för barn/ungdom 7-15 år. Gällande Elitidrott är en helt annan sak. Särskilt om man vill tävla EM/VM/OS. Kraven ökas, sponsorer är viktiga för att Utövaren helt kan 100% satsa på sin idrott. Sverige bör följa med i tiden när andra länder satsar så hårt som de gör, för vi i framtiden kan konkurrera med nationer för att kriga om medaljerna. Skulle gärna vilja ha boken

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen